Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Kr 1036/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia WSA Dorota Dąbek . Sędziowie : NSA Krystyna Kutzner spr. WSA Tadeusz Wołek Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi Domu Pomocy Społecznej na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 06.07. 2007 r. nr : [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Sanitarny decyzją z dnia [...] 2007r stwierdził chorobę zawodową u D. D. - wirusowe zapalenie wątroby typu C , wymienioną w poz. 26/1 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ administracyjny podniósł, że D. D. pracowała w Domu Pomocy Społecznej w charakterze opiekuna w okresie 01.10.1994r. do 07.02.2007r., a choroba zawodowa została stwierdzona orzeczeniem lekarskim Nr [...] wystawionym przez Szpital Specjalistyczny im. [...], Poradnię Wirusowego Zapalenia Wątroby i Hepatologii .
W toku postępowania administracyjnego ustalono, że D. D. w czasie zatrudnienia opiekowała się dorosłymi mieszkańcami przewlekle psychicznie chorymi, a do jej zakresu czynności należała m.in. pomoc w codziennych czynnościach związanych z samoobsługą mieszkańców (zabiegi higieniczne i porządkowe), pomoc w czynnościach związanych z wyżywieniem mieszkańców, współpraca z personelem medycznym oraz pracownikami Działu Terapeutyczne-Socjalnego w sprawach związanych z mieszkańcami oraz funkcjonowaniem domu .
Pracodawca co prawda wykluczył wykonywanie przez D. D. czynności pielęgniarskich, związanych z poborem od mieszkańców materiału do badań, wykonywaniem opatrunków i iniekcji , które to prace wykonywane były przez pielęgniarki , jednak biorąc pod uwagę rodzaj schorzenia mieszkańców ww. domu pomocy społecznej oraz specyfikę placówki, pracodawca nie wykluczył agresywnego zachowania mieszkańców, a tym samym narażenia pracowników, w tym D. D., na zadrapanie, zranienie, oplucie itp., jak również faktu , że opiekun pomagał i asystował przy wykonywaniu przez pielęgniarkę czynności pielęgniarskich .