Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 października 2009 r., sygn. II SA/Wa 1147/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Eugeniusz Wasilewski, Sędziowie WSA Ewa Grochowska - Jung, WSA Sławomir Antoniuk (spr), Protokolant Agnieszka Bieniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2009 r. sprawy ze skargi L. C. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia specjalnego - oddala skargę -
Uzasadnienie
Prezes Rady Ministrów decyzją z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] odmawiającą przyznania L. C. renty specjalnej.
W uzasadnieniu powyższej decyzji Prezes Rady Ministrów podniósł, iż przyznanie świadczenia na podstawie art. 82 ust. 1 ustaw z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.) jest możliwe w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Przepis ten nie precyzuje warunków, jakie powinny być spełnione, aby renta lub emerytura mogła być przyznana w trybie tego przepisu. W związku z powyższym, każdy wniosek jest wnikliwie rozpatrywany i oceniany pod kątem występowania okoliczności uzasadniających potraktowanie sprawy w sposób szczególny. Świadczenie specjalne może być przyznane osobie posiadającej wybitne, niepowtarzalne zasługi w jakiejś dziedzinie działalności np. zawodowej, artystycznej, społecznej czy politycznej lub osobie znajdującej się w trudnej sytuacji bytowej w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń losowych. Przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie świadczeń specjalnych sytuacja bytowa wnioskodawców brana jest pod uwagę, jednak nie stanowi jedynego kryterium przyznawania tych świadczeń.
L. C. urodzona w [...] r. wystąpiła o przyznanie renty specjalnej podnosząc w uzasadnieniu wniosku, że otrzymywała rentę od 1996 r. W 2002 r. wnioskodawczyni uznana została przez lekarza orzecznika ZUS za zdolną do pracy. Ostatecznie utraciła prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy w kwietniu 2003 r. Prezes ZUS odmówił jej także przyznania renty w drodze wyjątku. Od maja 2004 r. z półtoraroczną przerwą, otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad niepełnosprawnym synem w kwocie 420 zł. Strona wskazała, że stałą opiekę nad 24-letnim obecnie synem sprawuje od 1989 r. Niebawem sama skończy 45 lat i z uwagi na stan zdrowia, nie jest w stanie podjąć zatrudnienia. Mąż wnioskodawczyni jest chory na [...] i otrzymuje rentę w kwocie 575 zł netto. Obecna jej sytuacja zdrowotna, rodzinna i finansowa uzasadnia ubieganie się o przyznanie świadczenia specjalnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right