Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 października 2009 r., sygn. III SA/Wa 805/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wesołowska, Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędzia WSA Marek Kraus (sprawozdawca), Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2009 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] grudnia 2006r. skarżąca J.M. wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w kwocie 9.706,30 zł, w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. od przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Skarżąca do wniosku o stwierdzenie nadpłaty dołączyła korektę zeznania podatkowego PIT-38 za rok 2004. Skarżąca stwierdziła, iż obszerne uzasadnienie swego stanowiska odnośnie skorzystania ze zwolnienia od podatku przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych w 2004r. zawarte jest w jej piśmie skierowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z dnia [...] kwietnia 2005r., którego kopię dołączyła do wniosku.
Skarżąca w piśmie tym stanowiącym wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, stwierdziła, że Stowarzyszenie Pracowników P. S.A. było właścicielem akcji tejże spółki. W latach 1998 - 1999 sprzedało akcje swoim członkom. Zgodnie z uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy M. S.A. nr 3/1/2004 z dnia 7 stycznia 2004 r. nastąpiło połączenie tej spółki z P. S.A. Skutkiem połączenia było wydanie akcjonariuszom P. S.A. akcji P.-M. S.A. Emisja akcji należnych akcjonariuszom P. S.A. oraz ich wydanie nastąpiło na Giełdzie Papierów Wartościowych, w obrocie publicznym.
Skarżąca przytoczyła treść art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw /Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm., w dalszej części uzasadnienia powoływanej jako ustawa zmieniająca), przewidującego zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w również zacytowanym przez nią art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t. jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm., w dalszej części uzasadnienia powoływanej jako u.p.d.o.f., do zbycia papierów wartościowych określonych tym przepisem, nabytych przed 1 stycznia 2004 r. W ocenie skarżącej w jej sprawie spełnione zostały wszystkie przesłanki umożliwiające skorzystanie z powyższego zwolnienia. Dokonana przez nią sprzedaż akcji nie była bowiem przedmiotem działalności gospodarczej, a jedyne incydentalnymi transakcjami zawartymi przez właścicieli akcji nabytych w sposób określony w art. 52 pkt 1 lit. b) u.p.d.o.f., ponieważ były to akcje dopuszczone do obrotu publicznego, na podstawie publicznej oferty. Okoliczność ta wynikała wprost z prospektu emisyjnego. W jego nagłówku umieszczono stwierdzenie o "wprowadzeniu do publicznego obrotu i oferowaniu" akcji serii "F".