Wyrok WSA w Opolu z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Op 332/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędziowie: Sędzia WSA Anna Wójcik Asesor sądowy Marzena Łozowska (spr.) Protokolant sekr. sądowy Anna Frydryk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 grudnia 2007r. sprawy ze skargi H. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003r. oddala skargę.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 20 lutego 2007r. skarżący H. K. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w O. o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania przychodu uzyskanego w 2003r. z tytułu rekompensaty otrzymanej w związku z zawarciem umowy zamiany akcji uprzywilejowanych na zwykłe. W uzasadnieniu wniosku wskazał, iż w 1994r. nabył 50 sztuk imiennych, uprzywilejowanych akcji Korporacji [...] S.A. z siedzibą w S. Oświadczył, że akcje powyższej spółki nigdy nie były i nadal nie zostały wprowadzone do publicznego obrotu. Na podstawie zawartej w dniu 1 grudnia 2003r. z akcjonariuszem spółki - A umowy zamiany akcji uprzywilejowanych na zwykłe, skarżącemu wypłacono rekompensatę w kwocie 20.000 zł. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie H. K. wskazał, iż w stanie prawnym obowiązującym w 2003r. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidywały obowiązku zapłaty podatku od uzyskanego w ten sposób przychodu.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w O. postanowieniem z dnia [...] nr [...] udzielił pisemnej interpretacji, co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego stwierdzając, iż stanowisko przedstawione przez podatnika jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazano, iż opisana wyżej rekompensata stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W myśl art. 9 ust. 2 dochodem z tego źródła jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania ustalonymi zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy. Wskazano przy tym, iż opisane wyżej dochody nie podlegają zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz pouczono podatnika o wynikającym z przepisów art. 44 ust. 8 i art. 45 powołanej ustawy obowiązku wpłaty zaliczki na podatek stanowiącej równowartość 19% dochodu za miesiąc, w którym dochód ten uzyskano, a także o obowiązku złożenia deklaracji PIT-13 i obowiązku wykazania tego dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym.