Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 listopada 2008 r., sygn. I SA/Gl 705/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Joanna Kuczyńska,, Asesor WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), Protokolant Bartłomiej Stachura, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2008 r. sprawy ze skargi J. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w C. z dnia [...] nr [...] w sprawie odmowy stwierdzenia na rzecz J. H. nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. z tytułu sprzedaży akcji w wysokości [...] zł.
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia wskazano, że pismem z dnia 11 września 2007 r. (w uzupełnieniu którego złożono korektę zeznania o wysokości dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych PIT - 38) J. H. zwrócił się o stwierdzenie nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. w związku ze sprzedażą akcji A S.A. Strona stwierdziła w nim, że zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956) dochód z tego tytułu nie podległa opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a faktycznie podatek ten został zapłacony. Podatnik wskazał na wydany w jego sprawie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 maja 2007 r. (sygn. akt I SA/Gl 90/07), którym Sąd uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. i poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w C. wydane w sprawie indywidualnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdzając zarazem, że w związku z tym orzeczeniem oczekuje "zwrotu niesłusznie pobranego podatku wraz z należnymi odsetkami naliczonymi do dnia przekazu pieniędzy". Strona oświadczyła, że nie posiada dokumentu nabycia akcji, które zakupiła najprawdopodobniej w 1991 r. lub 1992 r. Podała także, iż była pracownikiem A, ale sprzedane przez nią papiery wartościowe nie były akcjami pracowniczymi, nie było możliwe nabycie ich po cenach preferencyjnych. Według podatnika ilość przedmiotowych papierów wartościowych świadczy o tym, że zostały one zakupione. Odnośnie dowodu nabycia tych akcji strona oświadczyła, że w momencie weryfikacji świadectw musiała przekazać dokumenty nabycia akcji, a zatem poosiada tylko "weryfikacje świadectwa depozytowego" z dnia 29 grudnia 1993 r. Nadmieniła także, iż obecnie (jak podano w oświadczeniu B S.A.) nie jest możliwe uzyskanie dokumentów związanych z nabyciem akcji.