Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 października 2009 r., sygn. II SA/Kr 642/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Pasternak Sędziowie WSA Kazimierz Bandarzewski WSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Protokolant: Maciej Żelazny po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 października 2009 r. sprawy ze skargi R. R. na decyzję Kierownika Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...] marca 2009 r., nr [...] w przedmiocie świadczeń pieniężnych przysługujących osobom deportowanym I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję tego samego organu; II. zasądza od Kierownika Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. na rzecz skarżącej R. R. kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

R.R. złożyła do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, za pośrednictwem Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, wniosek o przyznanie jej świadczenia pieniężnego na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych przysługujących osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz. U z 1996 r., Nr 87, poz. 395 ze zm.)

Decyzją Nr [....] z dnia 8 października 2008 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił R.R. przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż zastosowanie w sprawie znajduje art. 2 ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, który podaje definicję represji oraz ustanawia co najmniej sześciomiesięczny okres deportacji do pracy przymusowej. Organ ustalił, iż wnioskodawczyni nie spełnia warunku deportacji do pracy przymusowej na okres co najmniej 6 miesięcy, w związku z czym odmówił przyznania świadczenia pieniężnego R.R.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00