Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 6 wrzenia 2011 r., sygn. II SA/Ol 366/11

 

Dnia 6 września 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant Specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2011 roku sprawy ze skargi S. S. na decyzję Kierownika Urzędu z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pieniężnego z tytułu pracy przymusowej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

W dniu 22 kwietnia 2010 r. S.S. złożyła wniosek o przyznanie jej świadczenia określonego w ustawie z dnia 31 maja 1996r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz.U. nr 87, poz. 395 ze zm.) zwanej dalej "ustawą o świadczeniu pieniężnym", w związku z wykonywaną przez nią pracą przymusową od października 1939 r. do stycznia 1945 r. w gospodarstwie rolnym we wsi W., powiat C. Jako miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 1 września 1939 r. wnioskodawczyni wskazała miejscowość W., powiat C. Wnioskodawczyni podała, że w październiku 1939 r. została wraz z matką i rodzeństwem wypędzona z domu we wsi W. do wsi T., gm. G., gdzie przez całą wojnę mieszkała matka. Wnioskodawczyni, mając 15 lat, została skierowana do pracy przymusowej w gospodarstwie rolnym w W. - nosiła wodę, pracowała w polu (w czasie żniw nawet 20 godzin na dobę).

Po rozpatrzeniu wniosku, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia "[...]" odmówił przyznania wnioskodawczyni uprawnienia do świadczenia pieniężnego określonego w ustawie o świadczeniu pieniężnym, bowiem wykonywana przez nią praca nie przybrała szczególnie dotkliwej formy, tj. nie byłą połączona z wysiedleniem i "wyrwaniem" z dotychczasowego środowiska . Postawę rozstrzygnięcia stanowił art. 2 pkt 2 i art. 4 ust. 1, 2 i 4 cyt. ustawy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 grudnia 2009r., sygn. akt K 49/07 (Dz.U. nr 220, poz. 1734 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00