Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 października 2009 r., sygn. II SA/Gl 205/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Sędziowie Sędzia WSA Wojciech Organiściak, Sędzia WSA Rafał Wolnik (spr.), Protokolant Barbara Urban, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2009 r. sprawy ze skargi E. K. i P. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wywłaszczenia nieruchomości i odszkodowania 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] r. nr [...], w częściach dotyczących odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość, 2. zasądza od Wojewody [...] solidarnie na rzecz skarżących kwotę 3800,00 ( trzy tysiące osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], nr [...], Starosta [...] orzekł o wywłaszczeniu na rzecz Skarbu Państwa prawa własności nieruchomości gruntowej, położonej w R., stanowiącej działkę nr [...] (k.m. [...]), obręb B., o pow. [...], stanowiącej dotychczas własność obecnie skarżących E. i P.K., a zapisanej w księdze wieczystej nr [...] prowadzonej przez Sąd Rejonowy w R. - z przeznaczeniem na realizację celu publicznego - budowę zbiornika przeciwpowodziowego "[...]" na rzece [...]. Jednocześnie organ orzekający przyznał skarżącym odszkodowanie za wywłaszczaną nieruchomość w kwocie [...] zł podkreślając, iż wysokość odszkodowania podlega waloryzacji na dzień jego zapłaty. Organ zobowiązał też wnioskodawcę - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w G. - do wypłaty odszkodowania jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja podlegać będzie wykonaniu.
W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wskazał, iż wnioskiem z dnia [...] Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z siedzibą w G. zwrócił się m.in. o wywłaszczenie na rzecz Skarbu Państwa przedmiotowej nieruchomości gruntowej albowiem działka ta jest niezbędna wnioskodawcy do realizacji celu publicznego, jakim jest budowa zbiornika "[...]" na rzece [...]. Pismem nr [...] z dnia [...] wyznaczono wnioskodawcy oraz właścicielom przedmiotowej nieruchomości dwumiesięczny termin do zawarcia ugody. Wezwanie nie odniosło skutku, a w konsekwencji w dniu [...] Starosta [...] wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wywłaszczenia na rzecz Skarbu Państwa przedmiotowej nieruchomości. Zdaniem organu spełnione zostały ustawowe przesłanki do wywłaszczenia prawa własności. Nieruchomość stanowiąca własność skarżących, zgodnie z decyzją Wojewody [...] nr [...] z dnia [...] o ustaleniu lokalizacji zbiornika przeciwpowodziowego [...] na rzece [...] znalazła się bowiem na obszarze planowanej inwestycji. W toku postępowania Starosta zaproponował pełnomocnikowi skarżących potencjalne grunty rolne znajdujące się w zasobie nieruchomości rolnych Skarbu Państwa, które ewentualnie mogłyby stanowić przedmiot odszkodowania. Grunty te nie zostały przez stronę zaakceptowane jako nieruchomości zamienne, natomiast wnioskowane przez nią nieruchomości położone na terenie B. nie mogły zostać uwzględnione z uwagi na ich wydzierżawienie do [...] roku. W tym stanie rzeczy organ pierwszej instancji zlecił wykonanie operatu szacunkowego określającego wartość wywłaszczanej działki. Operat taki został sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego H.W. Wartość rynkową przedmiotowej nieruchomości ustalono na kwotę [...] złotych. Wartość ta została zaktualizowana oświadczeniem rzeczoznawcy majątkowego z dnia [...] i na dzień wydania decyzji wyniosła [...] złotych.