Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 25 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Sz 826/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Asesor WSA Joanna Świerzko-Bukowska Protokolant starszy inspektor sądowy Aneta Ciesielska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 26 lipca 2023 r. nr [...] w przedmiocie odszkodowania z tytułu przejścia z mocy prawa własności nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Decyzją z 24 marca 2023 r., nr [...] Starosta S. (dalej przywoływany jako: "Organ I instancji") ustalił odszkodowanie w wysokości 27.941 zł, na rzecz dotychczasowego właściciela, P. S. (dalej przywoływany jako: "Strona" lub " Skarżący"), za nieruchomość oznaczoną w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr [...] o powierzchni 0,0291 ha, powstałą z podziału działki nr [...] o pow. 0,2998 ha, Położoną w obrębie ewidencyjnym D. , gminie D. , która została przejęta na rzecz Gminy D. , na podstawie decyzji Starosty z 23 kwietnia 2019 r. zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, uchylonej w części decyzją Wojewody Zachodniopomorskiego z 26 lutego 2020 r., sprostowaną postanowieniem z 21 kwietnia 2020 r.

Jednocześnie Starosta orzekł o niepowiększaniu ustalonego odszkodowania o 5% wartości nieruchomości w związku z niespełnieniem warunków ustawowych, oraz zobowiązał Wójta Gminy D., działającego w imieniu Gminy D. , do wypłaty tak ustalonego odszkodowania, jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia uostatecznienia się decyzji.

2. Strona wniosła odwołanie od ww. decyzji Organu I instancji, zarzucając naruszenie prawa materialnego w postaci art. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie 4 listopada 1950 r. oraz art. 1 protokołu nr 1 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, podpisanego w Paryżu 20 marca 1952 r. (zwanego dalej: "Protokołem"), art. 21, art. 64 ust. 1, art. 87 ust. 1 i art. 91 ust. 1 Konstytucji RP, w ten sposób, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00