Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 30 lipca 2009 r., sygn. I SA/Ol 445/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Błesiński, Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Pierechod (spr.), Sędzia WSA Wojciech Czajkowski, Protokolant Marika Brzozowiec, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 30 lipca 2009 r., sprawy ze skarg W. R. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]"nr "[...]" oraz z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zabezpieczenia na majątku podatnika przybliżonych kwot zobowiązań podatkowych oddala skargi.
Uzasadnienie
Dwiema decyzjami odpowiednio: z dnia "[...]" oraz z "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołań W. R. reprezentowanego przez pełnomocnika - radcę prawnego, od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia: "[...]" Nr "[...]" orzekającej o zabezpieczeniu na majątku podatnika, przybliżonej kwoty zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006r. w wysokości 897.543 zł wraz z należnymi odsetkami od tego zobowiązania oraz "[...]", nr "[...]" orzekającej o zabezpieczeniu na majątku podatnika, przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za marzec, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2006r. w wysokości 927.016 zł wraz z należnymi odsetkami od tego zobowiązania, z uwagi na uzasadnioną obawę, że zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług mogą nie zostać wykonane, utrzymał w mocy decyzje organu I instancji.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego, kierując się treścią art. 33 § 1 Ordynacji podatkowej orzekł o dokonaniu zabezpieczenia na majątku W. R., przybliżonej kwoty zobowiązań w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006 r. płaconym według stawki 19% oraz w podatku od towarów i usług za marzec, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2006r. Organ podatkowy I instancji, oceniając zgromadzony materiał dowodowy tj. fakt, iż z przeprowadzonych zestawień wynikało, że podatnik nie zawsze wywiązywał się z terminów zapłaty należnych zobowiązań podatkowych oraz zaliczek na podatek, nadto biorąc pod uwagę wysokość przybliżonych kwot zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych jak i podatku od towarów i usług oraz fakt, że strona zmieniła miejsce obowiązku podatkowego uznał, że istnieją przesłanki, które wskazują, iż zobowiązanie podatkowe może nie zostać wykonane, biorąc pod uwagę przybliżone kwoty zaniżenia zobowiązań podatkowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right