Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 lipca 2009 r., sygn. I SA/Łd 1506/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kowalski Sędziowie Sędzia NSA Bogdan Lubiński (spr.) Sędzia WSA Joanna Tarno Protokolant Asystent sędziego Tomasz Naraziński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lipca 2009 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia wymiaru podatku od nieruchomości na rok 2007 oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Łd 1506/08

UZASADNIENIE

Decyzją z [...]. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy B. z dnia [...] nr [...] w sprawie ustalenia S. S. wymiaru podatku od nieruchomości na rok 2007.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ II instancji wskazał, iż Wójt Gminy B. ustalił skarżącemu wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2007 rok na kwotę 233,00zł. Do opodatkowania przyjęto 44, 87m2 domu letniskowego według stawki 6,13zł dla budynków pozostałych. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podatkowy I instancji stwierdził, budynek ma charakter budynku letniskowego, a nie budynku mieszkalnego. Na potwierdzenie stanowiska powołał się na wyjaśnienia skarżącego, z których wynika, że bardzo często korzysta z budynku położonego na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "A", to jest około siedmiu miesięcy w roku. Ponadto skarżący jest właścicielem lokalu mieszkalnego, w którym zamieszkuje na stałe, a budynek położony na terenach ogródków działkowych nie służy stałemu lecz czasowemu zamieszkiwaniu. Dodatkowo organ ustalił, że budynki położone na terenie tego ogrodu mają stały dopływ energii, wywóz śmieci następuje we własnym zakresie, natomiast pobór wody następuje w okresie od kwietnia do końca października, natomiast w okresie zimowym od listopada do końca marca dopływ wody jest zamknięty. W dalszej części uzasadnienia organ podatkowy powołując się na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdził, że budynek - altana ma charakter letniskowy, a nie mieszkalny i tym samym zasadne było zastosowanie stawki podatku właśnie dla budynku letniskowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00