Orzeczenie
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 29 lipca 2009 r., sygn. II SA/Bd 21/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Czerwiński Sędzia WSA Wojciech Jarzembski Protokolant Katarzyna Kloska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 lipca 2009r. sprawy ze skargi B. P. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję w zakresie dotyczącym skarżącej, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w części określonej w punkcie 1 sentencji wyroku, 3. zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżącej 740 (siedemset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
W dniu [...] kwietnia 2008 r. Prezydent Miasta B. wszczął postępowanie w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej [...] składającej się z wieży antenowej typu "MONOPL" z systemem antenowym i urządzeniami sterującymi na działce nr [...] przy ul. B. w B. i linii zasilania elektromagnetycznego, włączając w krąg podmiotów, którym przysługuje status strony m.in. B. P., właścicielkę działki o nr [...], G. i H. S., właścicieli działki [...], R. S., właściciela działki [...], E. Ł., właściciela działki nr [...].
Wymienione osoby otrzymały też pierwotną decyzję (nr [...] z [...] czerwca 2008 r.) o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu inwestorowi pozwolenia na budowę stacji bazowej.
Osoby te wniosły też odwołanie od decyzji. Wśród odwołujących się była też M. S.
Wojewoda [...] rozpatrzył odwołanie tych podmiotów i decyzją z [...] lipca 2008 r. uchylił zaskarżoną decyzję, wskazując na konieczność właściwego określenia kręgu podmiotów, którym służy status strony. Strony postępowania zostały ustalone na podstawie informacji załączonej do dokumentacji, sporządzonej zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004, Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.). Informacja ta nie może być jednak wiarygodnym dokumentem, jak wskazywał organ, gdyż nie została opatrzona podpisem osoby ją sporządzającej. Badając interes prawny organ powinien zwrócić uwagę na uwzględnienie tych podmiotów, którym udzielenie pozwolenia na budowę stacji może ograniczyć rozbudowę czy nadbudowę istniejących budynków. To natomiast uzależnione jest od zasięgu występowania pól elektromagnetycznych o poziomach gęstości mocy wyższych od dopuszczalnego 0,1 W/m-, wynikającego z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 października 2003 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów (Dz. U. z 2003 r., Nr 192, poz. 1883). Organ też wyjaśnił, że załącznik nr 1 do rozporządzenia z 30 października 2003 r. określający "zakres częstotliwości pól elektromagnetycznych, dla których określa się parametry fizyczne charakteryzujące oddziaływanie pól elektromagnetycznych na środowisko, dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową oraz dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych charakteryzowane przez dopuszczalne wartości parametrów fizycznych, dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową" nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie. Do budowy tej stacji bazowej odnosi się bowiem jedynie załącznik nr 2.