Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 czerwca 2009 r., sygn. III SA/Wa 3109/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Golec, Sędziowie Sędzia WSA Anna Wesołowska (sprawozdawca), Sędzia WSA Jerzy Płusa, Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2009 r. sprawy ze skargi I. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

1. Wnioskiem z dnia 6 czerwca 2008 roku Spółka pod firmą I. Sp. z o.o. dalej powoływana jako Skarżąca lub jako Strona wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług.

Strona wskazała, że jest dealerem samochodów, w Krajowym Rejestrze Sądowym jako jej przedmiot działalności wskazano m.in. sprzedaż pojazdów samochodowych. Z uwagi na zawartą umowę dealerską, Spółka ma obowiązek utrzymywania odpowiednich zapasów każdej serii modelu programu BMW Polska, pojazdów demonstracyjnych do jazd testowych oraz pojazdów zastępczych. Pojazdy testowe są zarejestrowane zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchów drogowych, i są dla nich wykupione pełne polisy ubezpieczeniowe OC, AC i NW. Pewna część towarów handlowych pełni jednocześnie funkcję pojazdów zastępczych lub testowych.

Z chwilą zakończenia pełnienia przez pojazd funkcji testowej lub zastępczej, spisywany będzie protokół w którym m. in. zostanie podany stan licznika przebytych przez ten pojazd kilometrów, ponadto po wygaśnięciu AC samochód nie jest powtórnie ubezpieczany i nie są dokonywane zakupy paliwa na ten pojazd.

W konsekwencji, Skarżąca zadała następujące pytania :

Czy w oparciu o dokumenty wymienione w ww stanie faktycznym w przypadku gdy samochodów nabyty w celi dalszej odsprzedaży będzie również wykorzystywany do jazd testowych lub jako pojazd zastępczy przez okres krótszy niż rok nie ma obowiązku korygowania odliczonego wcześniej podatku VAT?

Czy w przypadku gdy samochód nabyty w celu dalszej odsprzedaży będzie również wykorzystywany do jazd testowych lub jako pojazd zastępczy przez okres krótszy niż rok nie ma obowiązku korygowania odliczonego wcześniej podatku VAT, nie ma obowiązku korygowania odliczonego wcześniej podatku VAT, nawet bez posiadania ww dokumentów?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00