Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 maja 2009 r., sygn. VI SA/Wa 611/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Grzelak Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Protokolant Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2009 r. sprawy ze skargi R. K. i S. K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy MEGA CAPS oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] października 2006 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął wniosek R. K. i S. K. (dalej jako skarżący lub wnioskodawcy) o unieważnienie znaku towarowego [...] MEGA CAPS, do którego uprawnionym jest O., sp. z o.o. z siedzibą w N. (dalej jako uprawniony), a znak jest przeznaczony do oznaczania towarów w klasie 5, 29, 30 i 32. Podstawę prawną wniosku stanowił art. 129 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 129 ust. 2 oraz art. 131 ust. 1 pkt 3 ustawy z 30 czerwca 2002 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r., nr 119, poz. 1117 ze zm. dalej jako p.w.p.). Wnioskodawcy swój interes prawny do wystąpienia z powyższym wnioskiem wywiedli z wytoczenia przeciwko nim przez uprawnionego powództwa o zakazanie posługiwania się w obrocie gospodarczym wszelkimi oznaczeniami zawierającymi wyraz Caps. Podnieśli, że zestawienie MEGA CAPS jest pozbawione zdolności odróżniającej dla towarów z klas 5, 29 i 30. Wyrazy te oznaczają "Wielkie Kapsułki", a towary ze wskazanych klas wprowadzane są do obrotu w proszku, tabletkach i kapsułkach. Natomiast w odniesieniu do towarów z klasy 32 znak towarowy MEGA CAPS ma charakter mylący, gdyż ujęte w tej klasie towary nie występują w obrocie w postaci kapsułek.

W odpowiedzi na powyższy wniosek uprawniony w piśmie z [...] stycznia 2007 r. wnosił o jego oddalenie. Podniósł, iż sporny znak towarowy stanowi zbitkę słowną, która oceniana jako całość nie jest ani opisem towaru ani też nie stanowi cechy towaru, dla której taki rodzaj "zbitki" słownej jest używany. Podkreślił przy tym, że nawet jeżeli przeciętny odbiorca prawidłowo odczyta znaczenie słowa Mega, to w żadnym razie nie zrozumie terminu Caps jako oznaczającego tabletkę, kapsułkę, ponieważ znaczenie tego słowa może być prawidłowo odczytane tylko przez specjalistę - farmaceutę. Słowo Caps nie ogranicza się do kapsułki i może oznaczać kapsel, korek, kapelusz czy czapkę. Zdaniem uprawnionego przedmiotowy znak towarowy nie składa się wyłącznie z oznaczeń opisowych, a oznaczenie MEGA CAPS jest wieloznaczne i może być różnorodnie interpretowane. Uprawniony zaakcentował, że sporny znak towarowy został przez niego wymyślony jako fantazyjne oznaczenie dla towarów objętych ochroną tego znaku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00