Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 stycznia 2011 r., sygn. VI SA/Wa 1674/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Grzelak Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka (spr.) Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Protokolant ref. staż. Monika Piotrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy [...] nr [...] oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Urząd Patentowy działający w trybie postępowania spornego oddalił sprzeciw Przedsiębiorstwa [...] S.A. we [...], skarżącej w niniejszej sprawie, o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy [...] nr [...].

Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu [...] lutego 2008 r. do Urzędu Patentowego wpłynął sprzeciw Przedsiębiorstwa [...] S.A. z siedzibą we [...], wobec decyzji Urzędu z dnia [...] czerwca 2007 r. o udzieleniu na rzecz A. sp. z o.o. w [...] prawa ochronnego na znak towarowy [...] o numerze [...].

Jako podstawę prawną sprzeciwu wskazano przepisy art. 120 ust. 1, art. 129 ust. 2 pkt oraz art. 131 ust. 1 pkt 3, art. 131 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo własności przemysłowej.

Ostatecznie sprzeciwiający sprecyzował podstawę prawną sprzeciwu poprzez wskazanie art. 129 ust. 1 pkt 2, art. 129 ust. 2 pkt 2 i 3, art. 131 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz art. 131 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo własności przemysłowej.

Zdaniem sprzeciwiającego sporny znak towarowy w warstwie słownej nie spełnia wymogów nadawania się do odróżniania towarów. Oznaczenie [...] to, w jego ocenie, nic innego jak informacja o składzie towaru. Element "mg" oznacza bowiem magnez (wg międzynarodowego oznaczenia pierwiastków chemicznych), a B6 to skrótowe oznaczenie witaminy B6 (pirydoksyny). Zdaniem sprzeciwiającego znak towarowy [...] jest oznaczeniem ogólnoinformacyjnym dla towarów w klasie trzeciej tj. mydła, kosmetyków, środków do pielęgnacji włosów. W powyższym zakresie znak stanowi informację o składzie towaru. Natomiast w odniesieniu do takich towarów z klasy piątej jak: preparaty farmaceutyczne dla ludzi i zwierząt, substancje dietetyczne do celów leczniczych, żywność dla dzieci znak stanowi informację o składzie i przeznaczeniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00