Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 maja 2009 r., sygn. II SA/Ol 393/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Protokolant Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2009 r. sprawy ze skargi R.H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z dnia "[...]". nr "[...]"; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z dnia "[...]" działający z upoważnienia Burmistrza, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej orzekł o wygaśnięciu z dniem 13 września 2007r. swojej decyzji z dnia "[...]" w sprawie ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że jego decyzją przyznano T. H. zasiłek pielęgnacyjny bezterminowo od 1 września 2005r. Jednakże w związku ze zmianą sytuacji faktycznej - śmierci T. H. w dniu 13 września 2007r., decyzja przyznająca zasiłek pielęgnacyjny stała się bezprzedmiotowa.

Następnie decyzją z dnia "[...]" Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (działający z upoważnienia Burmistrza) uznał kwotę wypłaconą w wysokości 2295 zł w okresie od 1 września 2007r. do 30 listopada 2008r. na podstawie decyzji z dnia 26 sierpnia 2005r. z tytułu przyznanego zasiłku pielęgnacyjnego dla T. H. bezterminowo od 1 września 2005r. - za nienależnie pobrane świadczenie. Organ wskazał na art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym za nienależnie pobrane świadczenie rodzinne uważa się świadczenie wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń rodzinnych albo wstrzymanie wypłaty świadczeń rodzinnych w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca te świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania. Organ podniósł, że w dniu 22 grudnia 2008r. wpłynął do niego akt zgonu T. H., która zmarła w dniu 13 września 2007r., przez co według niego, zasiłek pielęgnacyjny przestał przysługiwać. Organ powołał się na wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 11 września 1996r. (sygn. akt III Aur105/96 OSA 19997/7-8/21), według którego obowiązek zwrotu nienależnych świadczeń obciąża tego kto przyjął świadczenia w złej wierze, wiedząc, że mu się nie należą. W decyzji wskazano, że współmałżonek zmarłej osoby był świadomy, iż od momentu śmierci żony zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje. Wobec tego uznano, iż świadczenie wypłacone za okres od 1 stycznia 2007r. do 30 listopada 2008r. stanowi nienależnie pobrane świadczenie rodzinne i podlega zwrotowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00