Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 maja 2009 r., sygn. III SA/Łd 46/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Sędziowie Sędzia NSA Irena Krzemieniewska Sędzia WSA Ewa Alberciak /spr./ Protokolant Katarzyna Żychlińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby funkcjonariusza oddala skargę. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 13 października 2008 roku Dyrektor Izby Celnej w Ł., działając na podstawie art. 26 pkt 13 w związku z art. 27 ust. 1 oraz art. 81 ustawy z dnia 24 lipca 1999 roku o Służbie Celnej (tekst jedn. Dz. U. z 2004r. Nr 156, poz. 1641 ze zm.), w związku z upływem 12 - miesięcznego okresu zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych oraz nie ustąpieniem przyczyny będącej podstawą zawieszenia zwolnił M. K. ze służby w dniu następnym po upływie 3 miesięcy od daty doręczenia decyzji.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, iż M. K. pełnił służbę w administracji celnej od [...] roku, zajmując stanowisko inspektora celnego w stopniu dyspozytora celnego w Oddziale Celnym I w Urzędzie Celnym I w Ł. W związku z prowadzonym postępowaniem karnym, od dnia [...] roku M. K. został zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych. Zdaniem Dyrektora Izby Celnej długotrwale zawieszenie w pełnieniu obowiązków służbowych, bez określenia terminu jego ustania, dezorganizuje realizację ustawowych zadań Służby Celnej, ogranicza możliwość zatrudnienia nowych osób i dodatkowo obciąża innych funkcjonariuszy.
W dniu [...] roku M. K.złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, w którym nie zgodził się z argumentacją przedstawioną przez Dyrektora Izby Celnej w Ł. w decyzji z dnia [...] roku. Podał, że dowodem w postępowaniu administracyjnym zwolnienia go ze służby celnej jest lakoniczna informacja z Prokuratury Okręgowej, a postępowanie karne nie zostało jeszcze zakończone, zaś czas złożenia aktu oskarżenia do końca 2008 roku trzeba traktować w trybie przypuszczającym. Odrzucone zostały jego wnioski dotyczące zawieszenia postępowania administracyjnego do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd Rejonowy oraz dopuszczenia dowodów z materiałów śledztwa. Zdaniem odwołującego wszczęcie postępowania karnego nie może świadczyć o popełnieniu zarzucanego mu czynu, a zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej każdego uważa się za niewinnego dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.