Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 maja 2009 r., sygn. I SA/Gd 168/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Alicja Stępień, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędzia WSA Danuta Oleś (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Zalewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 maja 2009 r. sprawy ze skargi "A" z siedzibą w G. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 29 października 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 29 grudnia 2008 r. Minister Finansów działający przez Dyrektora Izby Skarbowej w B. po rozpatrzeniu wezwania do usunięcia naruszenia prawa złożonego przez "A" w G., odmówił zmiany swojego stanowiska zawartego w interpretacji indywidualnej z dnia 29 października 2008 r. co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zmieniając równocześnie uzasadnienie interpretacji w części dotyczącej oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy.
Podstawą rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie był następujący stan faktyczny:
Wnioskiem z dnia 8 sierpnia 2008 r. (wpływ do organu w dniu 11 sierpnia
2008 r.) "A" w G. zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego w imieniu Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup składników majątku.
Przedstawiając stan faktyczny "A" wskazała, że prowadzi niezarobkową działalność polegającą na gromadzeniu środków pieniężnych wyłącznie swoich członków, udzielaniu im pożyczek i kredytów, przeprowadzaniu na ich zlecenie rozliczeń finansowych oraz pośredniczeniu przy zawieraniu umów ubezpieczenia. W celu uzyskania przychodów z działalności statutowej "A" Kasa ponosi koszty m.in. na nabycie lub wytworzenie rzeczowych składników majątku trwałego, a także na nabycie licencji i praw określonych w ustawie Prawo własności przemysłowej. Wnioskodawczyni wskazała również, że rzeczowe składniki majątku trwałego stanowią własność i współwłasność "A", są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok. Końcowo poinformowała, że wymienione wyżej rzeczy w sposób pośredni związane są z osiąganymi przychodami.