Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Wr 12/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Marta Semiczek, Asesor WSA Dagmara Dominik, Protokolant Anna Terlecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 2 kwietnia 2009 r. przy udziale ---- sprawy ze skargi A. sp. z o.o. w B. D. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. stwierdza, że wymieniona w pkt I interpretacja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A Sp. z o.o. z siedzibą w Brzegu Dolnym (zwanej dalej spółką, skarżącą) jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów, z dnia [...], nr [...], uznająca za nieprawidłowe stanowisko skarżącej dotyczące wykładni przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak wynikało z akt sprawy skarżąca w dniu [...] zwróciła się o interpretację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu usług. W przedstawionym stanie faktycznym wskazała, że w związku z prowadzoną, w zakresie produkcji i przetwórstwa tworzyw polimerowych, działalnością gospodarczą nabywa od podmiotu zagranicznego usługi o charakterze zarządczym, które na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 27 ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - w brzmieniu obowiązującym przed 1 grudnia 2008 r. - dalej zwanej ustawy VAT), rozpoznaje jako import usług. Spółka wprawdzie gromadzi dowody (dokumenty) mające potwierdzić faktyczne wykonanie usług, nie ma jednak pewności czy będą one wystarczające dla zakwalifikowania ponoszonych z tego tytułu wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54, poz. 654 ze zm.- zwana dalej u.p.d.o.p.). Wątpliwości zrodziły się w związku z utrwalonym w orzecznictwie poglądem, że odniesienie wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów wymaga od podatnika należytego ich udokumentowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00