Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 kwietnia 2009 r., sygn. VII SA/Wa 2122/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Więch-Baranowska, , Sędzia WSA Leszek Kamiński (spr.), Sędzia WSA Jolanta Zdanowicz, Protokolant Agnieszka Ciszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] znak [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji skargę oddala

Uzasadnienie

Prezydent Miasta [...] decyzją, Nr [...], z dnia [...], na podstawie art. 28 ust 1, art.32 ust.4, art.34 ust.4, art. 71 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane ( Dz.U.nr.89 poz.414 ) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071, ze zm.), zwanej dalej k.p.a., zatwierdził projekt rozbudowy pawilonu handlowego i udzielił J. P. pozwolenia na rozbudowę istniejącego pawilonu handlowego wraz z instalacjami wewnętrznymi wod-kan. i elektrycznymi, na nieruchomości położonej w Ł. przy ul. [...] nr [...],na okres użytkowania do 30 listopada 1999 r.

W dniu 18 czerwca 2008 r. Wojewoda [...] , na wniosek J. P. wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności ww. decyzji Prezydenta Miasta [...] w części dotyczącej terminu użytkowania obiektu. We wniosku podniesiono, że wnioskodawczyni na podstawie testamentu z dnia [...], otwartego i ogłoszonego przez Sąd Rejonowy dla Ł. w dniu 2 maja 2005 r. nabyła spadek po zmarłym, J. P., przy czym do masy spadkowej wchodziło m.in. roszczenie z tytułu - części poniesionych nakładów na budowę. Wadliwości decyzji wnioskodawczyni upatrywała w tym, że inwestor przy składaniu wniosku nie występował i nie określał terminu użytkowania dla jego rozbudowywanej części, natomiast ewentualna rozbiórka tej części może spowodować naruszenie konstrukcji całego pawilonu wybudowanego na podstawie decyzji Nr [...]. Zdaniem wnioskodawczyni wydanie decyzji przez Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] w której określono termin rozbiórki po dniu 30 listopada 1999 r. nie powinno mieć miejsca, dlatego wnosi o stwierdzenie jej nieważności. W piśmie z dnia 1 kwietnia 2008 r. pełnomocnik J. P. uzupełnił wniosek wskazując, że wskutek określenia terminu użytkowania obiektu przedmiotową decyzją został naruszony art. 36 Prawa budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00