Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 marca 2012 r., sygn. II SA/Po 89/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Protokolant St. sekretarz sądowy Katarzyna Sierszeńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 marca 2012 r. sprawy ze skargi P.K. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia 05 grudnia 2011 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę; I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewody Wielkopolskiego na rzecz skarżącej kwotę [...],- zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 5 grudnia 2011 r. nr [...] Wojewoda Wielkopolski utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta Poznania z dnia 3 października 2011 r. nr [...] (znak: [...]), którą odmówiono P.K. zmiany decyzji Prezydenta Miasta Poznania z dnia 22 grudnia 2005 r. nr [...] (znak: [...]) udzielającej pozwolenia na budowę dwóch tymczasowych pawilonów handlowych przy ul. P. [...] w Poznaniu (działka nr ewid. [...], art. 9, obręb Rataje) w zakresie czasu użytkowania tymczasowych obiektów budowlanych.

Powyższe decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym.

Wnioskiem z dnia 10 marca 2011 r. P.K. wystąpiła w trybie art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, ze zm. - dalej: K.p.a.) o zmianę decyzji Prezydenta Miasta Poznania z dnia 22 grudnia 2005 r. nr [...] o pozwoleniu na budowę w zakresie czasu użytkowania obiektu i przedłużenia go na kolejne lata. Podkreśliła, że wniosek ten zamierzała złożyć już w lutym 2010 r., jednak pracownik Wydziału Urbanistyki i Architektury poinformował ją, iż wystarczającym jest wystąpienie o ustalenie warunków zabudowy oraz, że nie ma możliwości zmiany pozwolenia na budowę. Z ostrożności we wniosku o ustalenie warunków zabudowy P.K. zamieściła uwagę "pawilony istniejące-przedłużenie". Odbierając w sierpniu 2010 r. decyzję o warunkach zabudowy wnioskodawczyni ponownie otrzymała informację, że nie ma możliwości przedłużenia dotychczasowego pozwolenia na budowę. Jednocześnie pouczono ją, że do zawarcia umowy dzierżawy gruntu z Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami wystarczy przedstawić warunki zabudowy. Prośbę o wydzierżawienie gruntu P.K. złożyła w czerwcu 2010 r., gdy dotychczasowe pozwolenie na budowę było jeszcze ważne. Następnie wnioskodawczyni wyjaśniła, że w grudniu 2010 r. poinformowano ją, iż do podpisania umowy dzierżawy potrzebne jest przedłużenie pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00