Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 kwietnia 2007 r., sygn. II SA/Lu 139/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński,, Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Protokolant Asystent sędziego Anna Ostrowska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2007 r. sprawy ze skargi P.S. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego dotyczącego zmiany decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego P.S. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Starosta Powiatu decyzją z dnia [...] r., nr [...] na podstawie art. 36a ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) zmienił na wniosek inwestora M.B., decyzję własną z dnia [...] r., nr [...] zatwierdzającą projekt budowlany i zezwalającą na budowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego wraz z infrastrukturą techniczną, na działce nr ewid. [...]położonej w miejscowości W. gmina W. w części dotyczącej warunków decyzji pozwolenia na budowę, poprzez anulowanie w pkt 3a zapisu dotyczącego rozbiórki istniejącego budynku mieszkalnego oznaczonego nr 5, pozostawiając bez zmian pozostałą część decyzji.
W uzasadnieniu podał, że inwestor przedłożył stosowne dokumenty, a ponadto istnieje możliwość pozostawienia na działce planowanego wcześniej do rozbiórki budynku.
Wojewoda po rozpatrzeniu odwołania P.S. (właściciela nieruchomości sąsiedniej, nr ewid. [...]) od w/w decyzji na podstawie art. 138 § 1 pkt 3 kodeksu postępowania administracyjnego, umorzył postępowanie odwoławcze.
Organ odwoławczy uznał, iż odwołujący nie posiada interesu prawnego w sprawie w związku z czym, nie jest stroną postępowania, a jego odwołanie nie może zostać rozpatrzone.
Zdaniem organu II instancji, decyzja wydana w trybie art. 36a prawa budowlanego jest decyzją w sprawie pozwolenia na budowę. Stroną postępowania administracyjnego w sprawie pozwolenia na budowę jest inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu (art. 28 ust. 2 ustawy prawo budowlanego). Dalej powołując się na art. 3 pkt 20 ustawy, wskazał, że przez obszar oddziaływania obiektu należy rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu. W rozpatrywanej sprawie zarówno budynek "nowy" jak i budynek "stary" objęty pierwotnie warunkami rozbiórki oddalone są od granic działki strony w odległości ponad 4 m, co stanowi, że obszar oddziaływania tych budynków nie wykracza poza granice działki inwestora. Wobec powyższego stroną postępowania w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę jest wyłącznie inwestor. Z faktu, iż odwołujący otrzymał odpis decyzji nie wynika jego legitymacja do wniesienia odwołania od tej decyzji.