Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Gl 1098/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Małgorzata Wolf- Mendecka, Sędzia WSA Krzysztof Winiarski (spr.), Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta T. decyzją z dnia [...] r. nr [...] określił A Spółce z o.o. w B. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2008 r. w kwocie [...] zł. Do podstawy opodatkowania organ podatkowy przyjął trzy kontenery biurowe o łącznej wartości [...] zł., stanowiące własność wymienionej Spółki. Kontenery te, stosownie do umowy najmu zawartej w dniu 28 marca 2007 r. przez A (wynajmującego) z B Spółką z o.o. w T. (najemca), znajdowały się na gruncie najemcy, tj. na terenie położonym w T. i były przez tę spółkę użytkowane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z tytułu wynajmu kontenerów biurowych spółka A wystawiała faktury VAT. Z dniem 30 kwietnia 2008 r. B Spółka z o.o. wypowiedziała umowę najmu kontenerów.
W odwołaniu od powyższej decyzji Spółka zarzuciła organowi podatkowemu pierwszej instancji naruszenie art. 120 Ordynacji podatkowej poprzez dokonanie wykładni rozszerzającej przepisów prawa, naruszenie art. 122 tej ustawy, poprzez niepodjęcie przez organ podatkowy wszelkich działań mających doprowadzić do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy. Zarzucono również naruszenie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przez błędną wykładnię. W ocenie Spółki kontenery, jako tymczasowe obiekty budowlane, w rozumieniu prawa budowlanego, nie są przedmiotem podatku od nieruchomości.
W obszernym uzasadnieniu odwołania przytoczono definicję tymczasowego obiektu budowlanego, zawartą w ustawie z dnia 7 lipca 1004 r. Prawo budowlane, jednocześnie stwierdzono, że pojęcie tymczasowego obiektu budowlanego jest przez ustawodawcę wyraźnie oddzielone od pojęcia obiektu budowlanego. W konsekwencji, zdaniem Spółki błędne jest stanowisko Prezydenta Miasta T., wg którego na podstawie przepisów prawa budowlanego należy wywieść opodatkowanie tymczasowych obiektów budowlanych.