Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 lutego 2009 r., sygn. III SA/Łd 183/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Sędziowie Sędzia NSA Janusz Furmanek Sędzia WSA Monika Krzyżaniak /spr/. Protokolant Asystent sędziego Jarosław Szkudlarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2009 r. sprawy ze skargi Szpitala Klinicznego A w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...]. nr SKO. [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej uchyla zaskarżoną decyzję. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Nr [...] Prezydent Miasta Ł., działając na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm), umorzył postępowanie administracyjne w sprawie potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej K. K.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w dniu [...] K. K. zmarła, co oznacza, iż postępowanie w sprawie potwierdzenia jej prawa do świadczeń opieki zdrowotnej stało się bezprzedmiotowe, gdyż dotyczy uprawnień osobistych strony nie podlegających dziedziczeniu.
Od powyższej decyzji odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi złożył Szpital Kliniczny [...] w W., podnosząc zarzut naruszenia art. 7, art. 77 oraz art. 105 § 1 k.p.a., art. 54 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135 ze zm.) oraz art. 8 i art. 12 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2008 r. Nr 115, poz. 728 ze zm.). Wskazał, iż sprawa administracyjna jest bezprzedmiotowa wtedy, gdy nie ma materialnoprawnych podstaw do orzekania w formie decyzji administracyjnej. Tymczasem Szpital, jako podmiot uprawniony do żądania ustalenia prawa do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), ma nadal interes prawny w domaganiu się rozstrzygnięcia sprawy. Nie można zatem mówić o bezprzedmiotowości postępowania tylko dlatego, że organ administracji ma trudności w przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.