Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 lutego 2009 r., sygn. I SA/Kr 1564/08
Sygn. akt I SA/Kr 1564/08 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 27 lutego 2009r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Beata Cieloch, Sędziowie: NSA Józef Gach (spr.), WSA Piotr Głowacki, Protokolant: Małgorzata Celińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2009r, sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. w K., na pisemną indywidualną interpretację Ministra Finansów, z dnia 10 marca 2008r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 457,00 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych 00/100).
Uzasadnienie
"A" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w K. zwana dalej także "Spółką", pismem z dnia [...] grudnia 2007r., które wpłynęło do Biura Krajowej Informacji Podatkowej Izby Skarbowej w dniu [...] grudnia 2007r. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych co do:
1) zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, które musi uiścić w związku z zamierzonym podwyższeniem kapitału zakładowego, a mianowicie:
a) podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego - w wysokości 0,5% wartości, o którą podwyższony zostanie kapitał zakładowy spółki,
b) opłaty za sporządzenie aktu notarialnego przewidującego podwyższenie kapitału zakładowego spółki,
c) opłaty za sporządzenie wypisów z aktu notarialnego wskazanego w pkt 2,
d) opłaty sądowej w związku z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym zmiany umowy spółki i ogłoszeniem w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz
2) daty potrącenia tych kosztów z przychodów.
Ad. 1 Zdaniem Spółki zaliczenie wydatków wskazanych w punkcie 1 do kosztów uzyskania przychodu będzie zgodne z przepisem art. 15 ust. 1 zd. pierwsze ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), dalej zwanej "UPDOP". Z przepisu tego wynika, iż jedynym kryterium oceny dopuszczalności zakwalifikowania przez Spółkę tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest "celowość" ich poniesienia oraz nie wymienienie tychże wydatków w art. 16 ust. 1 UPDOP. Oba kryteria zostaną spełnione przez Spółkę. W szczególności za celowością uiszczenia wydatków wskazanych w pkt 1 przemawiają następujące argumenty: