Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 lutego 2009 r., sygn. I SA/Gl 6/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Randak (spr.), Sędzia NS Przemysław Dumana, Asesor WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2009 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. - w dalszej części uzasadnienia określane słowem "Kolegium" - utrzymało w mocy na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2006 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm. ) decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia A Sp. z o.o. z siedzibą w S.- w dalszej części uzasadnienia określanej zamiennie słowem "Spółka" - wysokość podatku od nieruchomości za okres od lipca go grudnia 2001 r. w wysokości [...]zł.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia stwierdzono, że w/w decyzją Prezydent Miasta S. określił Spółce wymiar podatku od nieruchomości za drugie półrocze 2001 r. w kwocie [...]zł. Od decyzji tej Spółka działając przez pełnomocnika wniosła odwołanie domagając się uchylenia decyzji Prezydenta Miasta S. i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania organowi pierwszej instancji lub uchylenia decyzji i umorzenia postępowania podatkowego. Odwołująca się podniosła, że określono zobowiązanie podatkowe w stosunku do podmiotu nie będącego ani właścicielem, ani użytkownikiem wieczystym gruntu, ani też posiadaczem samoistnym, a obciążono go spornym podatkiem na podstawie wpisu do ewidencji gruntów. Zdaniem pełnomocnika, Spółka nie nabyła w okresie objętym decyzją wieczystego użytkowania gruntów oraz własności budynków i budowli na nim posadowionych, gdyż nie dokonano zmian w księgach wieczystych. Odnosząc się do argumentów podniesionych w odwołaniu, Kolegium w pierwszej kolejności wskazało na treść art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. Nr 9, poz. 84 z 2002 r. z późn. zm. ) - w stanie prawnym obowiązującym w 2001 r. - podnosząc, że obowiązek podatkowy ciążył na m.in. osobach prawnych, które były :