Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Wr 1227/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Asesor WSA Tomasz Świetlikowski, Protokolant Edyta Luniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 stycznia 2009 r. przy udziale sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. orzeka, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu, III. zasądza na rzecz skarżącej od Ministra Finansów kwotę [...] ([...]) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] r. "A" Sp. z o. o. z siedzibą we W. zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych.

We wniosku strona skarżąca przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie hurtowej i detalicznej sprzedaży materiałów budowlanych. W ramach prowadzonej działalności spółka nabywa materiały budowlane, a następnie dokonuje sprzedaży tych towarów, osobom fizycznym i podmiotom gospodarczym.

Na podstawie zawartych umów handlowych spółka wypłaca swoim kontrahentom, jak również otrzymuje od swoich dostawców, premie pieniężne. Wypłata premii pieniężnej uzależniona jest od wystąpienia okoliczności określonych w umowach, takich jak osiągnięcie pewnego pułapu obrotu, terminowe lub przedterminowe regulowanie należności, stała współpraca handlowa. Spółka wskazała, że wypłata premii nie wpływa na wysokość cen towarów, ponieważ stanowi ona rodzaj nagrody za dobrą współpracę, ewentualnie za spełnienie dodatkowych warunków, zaś zasady jej wypłacania uregulowane są niejako "obok" warunków handlowych umowy.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym strona skarżąca zwróciła się z pytaniem czy na gruncie obowiązujących przepisów prawa premia pieniężna (bonus) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00