Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 1859/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek, Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Protokolant Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 440zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 19 lutego 2008r. Skarżąca Spółka P. z siedzibą w W. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług i przedstawiła następujący stan faktyczny stanowiący podstawę zapytania Spółki.
P. ma zawarte umowy handlowe ze wszystkimi kontrahentami na zakup towarów. Zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie Spółka otrzymuje od dostawców także premie pieniężne roczne za nabycie towarów jest to premia przyznana P. przez dostawcę za nabycie towarów w danym roku. Jej wysokość jest ściśle uzależniona od wielkości zrealizowanego obrotu, im jest on wyższy, tym wyższy jest stosowany wskaźnik na podstawie którego jest ona wyliczana. Uzyskane premie pieniężne rozliczane są, przez Strony umowy na podstawie faktury VAT wystawianej przez Spółkę
W związku z powyższym zadano następujące pytanie: Czy otrzymane premie pieniężne roczne od dostawcy za nabycie towarów w ciągu całego roku, można dokumentować za pomocą noty księgowej, czyli traktować je jako świadczenie pieniężne nie będące ani zapłatą za usługę ani rabatem, a więc niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?