Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Lu 655/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca), Protokolant Referent stażysta Marzena Okoń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 1 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej [...] w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzew i krzewów oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 18 lipca 2008 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia 2 czerwca 2008 r., o wymierzeniu Wspólnocie Mieszkaniowej przy ul. H. [...] w L. kary pieniężnej w wysokości 21.503,16 zł za usunięcie bez wymaganego zezwolenia drzewa jesion i krzewów z terenu nieruchomości przy ul. H. [...] w L.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ odwoławczy wskazał, że z terenu działki należącej do Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. H. [...] w L. usunięto bez wymaganego zezwolenia drzewo jesion i krzewy na powierzchni 9 m2. Kolegium podkreśliło, że usunięcie drzew i krzewów z terenu nieruchomości mogło nastąpić jedynie za zezwoleniem Prezydenta Miasta wydanym na wniosek władającej Wspólnoty. W tej sprawie część wspólna nieruchomości (również w sytuacji, gdy rosną na niej drzewa i krzewy) nie służy wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali, ale do współkorzystania przez wszystkich członków Wspólnoty Mieszkaniowej, a zatem obowiązek utrzymania we właściwym stanie drzew i krzewów rosnących na tej części wspólnej nieruchomości obciążał Wspólnotę. W związku z tym Wspólnota Mieszkaniowa, która zaniechała uprzedniego uzyskania zezwolenia właściwego organu na wycięcie drzewa z części wspólnej nieruchomości, ma zdaniem Kolegium, przymiot strony w niniejszym postępowaniu.

Kolegium wskazało również, że wbrew twierdzeniom odwołującej się Wspólnoty, kara za usunięcie drzew i krzewów bez zezwolenia nie może być nałożona na wskazanego przez nią sprawcę nielegalnego usunięcia roślin. Z materiału dowodowego zgromadzonego w tej sprawie wynika, że wycinka drzew bez zezwolenia została dokonana za zgodą Zarządu Wspólnoty, reprezentowanego przez dwóch członków. Kolegium nie dało przy tym wiary zmienionemu oświadczeniu jednego z członków Zarządu Wspólnoty, iż wyłącznie on ponosi odpowiedzialność za wycięcie drzewa i krzewów. Zdaniem organu dla rozstrzygnięcia tej sprawy nie jest istotne ustalenie, czy faktycznie jeden z członków Zarządu dokonał nielegalnej wycinki, gdyż fakt wycięcia jest bezsporny, a ewentualne rozliczenia regresowe pomiędzy Wspólnotą a jej Zarządem nie mogą być rozstrzygane w postępowaniu administracyjnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00