Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Kr 1021/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Elżbieta Kremer Sędziowie NSA Piotr Lechowski (spr.) WSA Halina Jakubiec Protokolant Katarzyna Dydaś po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi E. U. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 14 marca 2006 r. [...], po rozpatrzeniu odwołania E. U., Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Nr [...] Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] 2006 r. znak [...] orzekającą o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej - przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym z poz. 15 wykazu chorób zawodowych. W podstawie prawnej decyzji powołano przepisy art. 138 § 1 pkt 1 kpa w związku z art. 5 pkt 4a i art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tj. Dz.U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 z późn.zm.) oraz § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz.U. Nr 132, poz. 1115) w związku z poz. 15 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do tego rozporządzenia.

Uzasadniając swoją decyzję Wojewódzki Inspektor Sanitarny wskazał, iż podstawę decyzji z dnia [...] 2006 r. Powiatowego Inspektora Sanitarnego stanowiło ustalenie, że stwierdzone u E. U. zmiany chorobowe krtani nie dają podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej w postaci przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym. Organ I instancji ustalił, że E. U. w okresie od 1.09.1969 do 31.12.2003 r. pracowała w szkołach podstawowych jako nauczyciel nauczania początkowego w klasach I-III oraz muzyki - w pełnym wymiarze godzin i była narażona na nadmierny wysiłek głosowy związany z pracą dydaktyczną. W okresie pracy dwukrotnie korzystała z urlopów dla poratowania zdrowia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00