Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 1 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Kr 1012/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariusz Kotulski Sędziowie WSA Aldona Gąsecka-Duda (spr.) WSA Ewa Rynczak Protokolant Teresa Jamróz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi "A." Sp. z o.o. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 28 grudnia 2006 r., nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz strony skarżącej "A." w K. kwotę 757 zł (słownie: siedemset pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją Prezydenta Miasta K. NR [...] z dnia [...].10.2006r., znak [...], na podstawie art. 59 ust. 1 w związku z art. 61 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 27.03.2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ( Dz. U. 2003 r., Nr 80, poz. 717 ze zmian.) oraz art. 104 k.p.a. - odmówiono ustalenia warunków zabudowy dla A. sp. z o.o. w K. dla zamierzenia inwestycyjnego pn.: ,.Budowa budynku mieszkalno-usługowego wraz z parkingiem podziemnym i naziemnym na działkach nr 1, 2 obr. [...] wraz z infrastrukturą techniczna i drogową dodatkowo na działkach nr 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 - obr.[...] oraz wjazdem poprzez działki nr 3, 4, 5 - obr. [...] w rejonie ulic [...], w K".

Orzekając w ten sposób podano, że teren określony we wniosku z dnia [...].07.2006r. nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wobec czego wymaga przeprowadzenia postępowanie na zasadach i w trybie przewidzianym w art. 59 oraz następnych ustawy z dnia 27.03.2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W toku postępowania badano, czy spełnione zostały przesłanki określone w art. 61 ust. 1 wyżej powołanej ustawy. Stosownie do z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26.08.2003r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588) sporządzono analizę architektoniczno-urbanistyczną obszaru wokół terenu inwestycji. Obszar analizowany wyznaczono, zgodnie z § 3 rozporządzenia, w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem i nie mniejszej niż 50 m. Na podstawie przedmiotowej analizy, wykonanej przez osobę wpisaną na listę samorządu zawodowego architektów ustalono, że planowana inwestycja dotyczy budowy obiektu mieszkalno-usługowego o wysokości około 40 m, z parkingami podziemnymi i naziemnymi oraz infrastrukturą techniczną lokalizowaną na terenie położonym w rejonie ul. [...] i ul. [...] oraz w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki W. Wskazany teren inwestycji kubaturowej (działki ewidencyjne Nr 1 i 2) znajduje się w obecnie w pasie zieleni ciągnącym się wzdłuż ul. [...] i ul.[...], łączącym się z bezpośrednim otoczeniem rzeki W. W obszarze analizowanym, w kierunku południowym od wnioskowanego terenu inwestycji zlokalizowane są budynki mieszkalne wielorodzinne ( w parterach także częściowo usługowe) siedmio i dziesięciokondygnacyjne oraz budynek dwunastokondygnacyjny hotelu. Wznoszone są także kolejne budynki. Opisana zabudowa zlokalizowana jest na południowy zachód od wnioskowanego terenu i sąsiaduje z położonym dalej na zachód os. [...]. Istniejące budynki tworzą kwartał zabudowy dostępny głównie z ul. [...] i wyznaczony przebiegiem tej ulicy od zachodu. Od strony wschodniej istniejąca zabudowa zamyka się w linii równoległej do doliny rzeki W. Wyższa zabudowa wielorodzinna zlokalizowana jest wzdłuż ul. [...]. Wschodnią i południową część tego kwartału tworzy prawie wyłącznie niska zabudowa usługowa (obiekty oświatowe wraz z przyległymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi). Obniżenie wysokości obiektów kubaturowych i opisany powyżej sposób rozmieszczenia funkcji sprzyja dobrej relacji zabudowy z terenami zielonymi związanymi z rzeką W. Istniejąca zabudowa nie ingeruje w tereny zieleni otwartej. Linie zabudowy w analizowanym obszarze kształtują się przede wszystkim w relacji do ul. [...], ciągu arterii komunikacyjnych od strony północnej i doliny rzeki W. Istniejące budynki wyznaczają nieprzekraczalne linie zabudowy, jednoznacznie definiujące zewnętrzne pierzeje istniejącej zabudowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00