Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 listopada 2008 r., sygn. IV SA/Wa 1555/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran, Sędziowie Asesor WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska, Asesor WSA Tomasz Wykowski (spr.), Protokolant Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2008 r. sprawy ze skargi R. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia (...) stycznia 2007 r. nr (...) w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu - oddala skargę -

Uzasadnienie

IV SA/Wa 1555/08

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O., zwane dalej "SKO", utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta O. z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...], ustalającą warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku handlowo - usługowego na działkach nr [...], położonych w O. przy ulicy [...].

Uzasadniając zaskarżoną decyzję, SKO wskazało m.in., co następuje.

Decyzją z dnia [...] listopada 2006 r. organ I instancji ustalił - na wniosek inwestorów R. i J. N. oraz K. i J. S. -warunki zabudowy dla planowanej inwestycji. Od decyzji tej odwołał się R. T., zwany dalej "skarżącym". Rozpatrzywszy wniesione odwołanie SKO utrzymało w mocy decyzję pierwszoinstancyjną. W ocenie SKO planowana inwestycja spełnia warunki wskazane w art.61 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz.717 z późn.zm.), zwanej dalej "ustawą", oraz w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalenia wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. z 2003 r. nr 164, poz.1588), zwanego dalej "rozporządzeniem". W ocenie SKO nie zasługują na uwzględnienie następujące zarzuty podniesione przez skarżącego: (-) w postępowaniu pierwszoinstancyjnym nie ustalono, czy teren przeznaczony pod inwestycję nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, (-) decyzja ustalająca warunki zabudowy powinna posiadać wszystkie zasadnicze cechy planu zagospodarowania przestrzennego, (-) nie spełniony został obowiązek analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w art.61 ust.1 pkt 1-5 ustawy, (-) zabudowa występująca w obszarze analizowanym ma charakter wolnostojący, (-) załącznik graficzny do decyzji pierwszoinstancyjnej jest wadliwy, (-) planowana inwestycja nie ma zapewnionej obsługi komunikacyjnej, (-) o toczącym się postępowaniu w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy nie powiadomiono mieszkańców spółdzielni "D." i "M.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00