Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 listopada 2008 r., sygn. II SA/Kr 194/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Aldona Gąsecka-Duda (spr.) Sędziowie: WSA Kazimierz Bandarzewski WSA Grażyna Firek Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2008 r. sprawy ze skargi Towarzystwa A. w O. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz strony skarżącej Towarzystwa A. w O. kwotę 100 zł (sto złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Postanowieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...], znak [...], na podstawie art. 134 k.p.a. stwierdzono, że odwołanie Towarzystwa A. w O. od decyzji Burmistrza Z. z dnia [...], znak [...], ustalającej środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia, polegającego na budowie małej elektrowni wodnej na rzece S. w km. [...] w P. , zostało złożone z uchybieniem terminu.
Uzasadniając powyższe podano, że przedmiotową decyzję Towarzystwo A. w O. otrzymało w dniu [...] października 2007 roku, co zostało potwierdzone podpisem osoby upoważnionej do odbioru pism na zwrotnym potwierdzeniu odbioru. Doręczenia dokonano zatem zgodnie z art. 45 k.p.a., który stanowi, że jednostkom organizacyjnym i organizacjom społecznym doręcza się pisma w lokalu ich siedziby do rąk osób uprawnionych do odbioru pism, a przepis art. 44 k.p.a. stosuje się odpowiednio.
Sporządzone w dacie [...] listopada 2007 roku odwołanie od przedmiotowej decyzji Towarzystwo A. wniosło w dniu [...] listopada 2007 roku, co wynika z potwierdzenie nadania przesyłki pocztowej. Strona nie złożyła zatem odwołania od wyżej opisanej decyzji w terminie przewidzianym w art. 129 § 2 k.p.a., zgodnie z którym odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie. Uwzględniono także, że strona nie złożyła wniosku o przywrócenie terminu w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu po myśli art. 58 k.p.a. Nadto, w kwestii obliczenia terminu powołano art. 57 k.p.a.. W myśl zawartej w nim regulacji, jeżeli początkiem terminu, określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.