Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 października 2008 r., sygn. IV SA/Wa 708/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Czerwiński, Sędziowie Sędzia WSA Alina Balicka, asesor WSA Tomasz Wykowski (spr.), Protokolant Agnieszka Matuszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 października 2008 r. sprawy ze skarg H. F. i K. F. oraz Wspólnoty Mieszkaniowej budynku przy ulicy [...] w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu - oddala skargi

Uzasadnienie

IV SA/Wa 708/08

UZASADNIENIE

I. Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S., zwane dalej "SKO", utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia [...] maja 2006 r. nr [...], ustalającą warunki zabudowy na terenie obejmującym działkę nr geod. [...] obręb [...] oraz w linach rozgraniczających ulicy [...] w S. dla budowy budynku usługowo - handlowego oraz budowy zjazdu z ulicy [...].

Uzasadniając zaskarżoną decyzję, SKO wskazało, iż na wniosek inwestorów W. i H. Z. Prezydent Miasta S. ustalił warunki zabudowy dla planowanej inwestycji. Odwołania od tej decyzji wnieśli: Wspólnota Mieszkaniowa ulica [...] w S. (dalej "Wspólnota"), A. J., T. J., H. i K. F., podnosząc ustalenie dla inwestycji zbyt dużych parametrów zabudowy, odbiegających od tych, które występują w sąsiedztwie terenu inwestycji. Po przeanalizowaniu zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego Samorządowe Kolegium Odwoławcze ustaliło i zważyło co następuje. Wspólnota Mieszkaniowa w odwołaniu od decyzji wskazuje na nierzetelnie przeprowadzoną analizę: nieuwzględnienie zabudowy jedno i dwukondygnacyjnej występującej na działkach sąsiednich, wyznaczenie zbyt wysokiego wskaźnika zabudowy, ustalenie szerokości zabudowy do 100% szerokości działki, ograniczenie powierzchni biologicznie czynnej do 5%. Jak wynika z wyjaśnień Organu I instancji w/w zastrzeżenia dotyczące parametrów inwestycji zostały ustalone na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. 164 poz. 1588), zwanego dalej "rozporządzeniem" albo "rozporządzeniem z dnia 26 sierpnia 2003 r.". Zgodnie z cyt powyżej rozporządzeniem (§ 3 ust. 2) granice obszaru analizy określono w odległości "... nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, nie mniejszej jednak niż 50 metrów". W tym przypadku, aby ustalić właściwe parametry dla inwestycji zaznaczono obszar analizy obejmujący część kwartału ograniczoną ulicami: [...]. Od strony wschodniej granicę wyznaczono w odległości trzech frontów wnioskowanej działki, włączając całą działkę, na której usytuowana jest [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00