Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 4 września 2008 r., sygn. II SA/Op 156/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska - spr. Sędzia WSA Grażyna Jeżewska Protokolant st. sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 września 2008 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z dnia [...], nr [...], znak [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie legalności robót budowlanych oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K., decyzją z dnia [...], nr [...], podjętą na podstawie art. 104 K.p.a. umorzył przeprowadzone postępowanie administracyjne w sprawie legalności budowy placu postojowego w K. przy ulicy [...], na działce nr A, karta mapy [...].

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że w dniu 15 listopada 2007r. przeprowadzono oględziny przedmiotowego placu postojowego i ustalono, iż właścicielem działki nr A jest [...] "A" Sp. z o.o. w K. Jest to nieruchomość zabudowana budynkami parterowymi, użytkowanymi jako pawilony handlowe oraz plac postojowy dla samochodów osobowych. Stwierdzono, że istniejący plac postojowy, o powierzchni 1645 m-, był w dniu zakupu, tj. w 1996r., utwardzony betonem w formie płyt. Jednocześnie organ ustalił, że plac postojowy utwardzony uprzednio płytami betonowymi został pokryty warstwą masy asfaltowej grubości 2-3 cm, na początku roku 1997, przez firmę "B" Sp. z o.o. - dzierżawcę całego obiektu budowlanego usytuowanego na działce A. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał, że wykonana warstwa wyrównawcza istniejącego placu postojowego była jedynie konserwacją betonowej nawierzchni i zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami Prawa budowlanego - konserwacja istniejącej nawierzchni nie wymagała uzyskania przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę, czy też uprzedniego zgłoszenia robót budowlanych właściwemu organowi. W ocenie organu, nie nastąpiła również zmiana charakteru użytkowanego placu, ponieważ nie zmieniło się jego przeznaczenie, a ułożona warstwa masy asfaltowej nie jest przyczyną zawilgocenia ścian zewnętrznych sąsiedniego budynku "[...]", poprzez spływające wody opadowe, a to z uwagi na ukształtowanie terenu wykluczające taką możliwość. Na poparcie swojego stanowiska organ przywołał przedłożoną przez właściciela obiektu decyzję Kierownika Urzędu Rejonowego nr [...] z dnia 21 kwietnia 1997r., zatwierdzającą projekt budowlany z załącznikami i udzielającą pozwolenia na budowę wjazdu - Firmie "B" w K. Dodatkowo organ I instancji podniósł, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego miasta K., teren działki nr A to tereny oznaczone symbolem UH, z przeznaczeniem podstawowym: tereny usług, handlu i gastronomii, obejmujące budynki usług, budynki magazynowe, gospodarcze oraz obiekty i urządzenie towarzyszące, a także dojazdy, parkingi obiekty małej architektury i urządzenia infrastruktury technicznej. Reasumując, organ ten stwierdził, że brak było podstaw do dalszej interwencji organu nadzoru budowlanego, zważywszy, iż wykonany zakres robót nie jest regulowany przepisami Prawa budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00