Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 czerwca 2020 r., sygn. II SA/Sz 647/19
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Teresa Zauerman po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi U. K. na decyzję Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie zmiany sposobu użytkowania I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącej U. K. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
1. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w S decyzją z dnia
[...] lutego 2019 r. znak [...] wydaną na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2018.2096 tj. z dnia 2018.11.05 z późn. zmianami) w związku z art. 71a ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U.2018.1202 t.j. z dnia 2018.06.22 z późn. zmianami) umorzył postępowanie administracyjne w sprawie zmiany sposobu użytkowania lokalu użytkowego nr [...] w budynku położonym na działce nr ew. [...], [...] obręb [...] przy ul. [...] nr [...] w S, w którym to lokalu prowadzona jest działalność w formie niepublicznego przedszkola [...]".
W uzasadnieniu wskazał, że w trakcie oględzin przeprowadzonych w dniu
27 lipca 2017 r., stwierdził, że w lokalu użytkowym nr [...], w budynku usługowym położonym na działce nr ew. [...], [...] obręb [...] przy ul. [...] nr [...] w S., jest prowadzona działalność w formie niepublicznego przedszkola "[...]". Podczas kontroli Spółka Cywilna "[...]" U. K. i I. S., z siedzibą przy ul. [...] w S. przedłożyła zgody (pozytywne opinie) państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej o zapewnieniu w lokalu bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci, uwzględniające wymagania określone w § 4, 4a i 4b rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2008 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania pozaszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania, prowadzenie zespołu wychowania przedszkolnego lub punktu przedszkolnego. Na podstawie ww. rozporządzenia, w przypadku budynku użyteczności publicznej, pensjonatowego, wczasowego, podjęcie w nim działalności polegającej na prowadzeniu zespołu wychowania przedszkolnego lub punktu przedszkolnego, po spełnieniu przez konkretny budynek lub jego część wymagań higieniczno-sanitarnych oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego, określonych w przepisach ww. rozporządzenia i uzyskanie pozytywnych opinii, o których mowa w powyższym akapicie, oznacza, że działalność ta nie zmienia wymagań higieniczno-sanitarnych oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a tym samym nie zachodzi konieczność dokonywania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej zmiany sposobu użytkowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right