Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 16 września 2008 r., sygn. II SA/Go 433/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik (spr.) Asesor WSA Michał Ruszyński Protokolant specjalista Magdalena Tyniec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2008 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji w sprawie przyznania własności działki oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Decyzją [...] Starosta G., na podstawie art. 155 k.p.a., orzekł o odmowie zmiany decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w G. [...] dotyczącej przyznania prawa własności działki nr [...] o pow. 0,0984ha, położonej w obrębie 1 - [...], miasta K., na rzecz H.U.

W uzasadnieniu organ podał, iż zmiana decyzji poprzez rozszerzenie jej rozstrzygnięcia przez wytyczenie dojazdu nie mieści się w dyspozycji art. 155 k.p.a. W obecnym stanie prawnym nie ma możliwości ustalenia dostępu do drogi publicznej na drodze administracyjnej, a w grę wchodzi jedynie droga postępowania cywilnego.

Od powyższej decyzji odwołanie złożyła H. U. podnosząc, że pierwotnie użytkowała działkę oznaczoną nr [...] położoną w obrębie nr 1 m. K., a następnie wystąpiła do Urzędu Rejonowego w G. z wnioskiem o zamianę działek i nieodpłatne nadanie działki nr [...] na własność. Od samego początku nie ustalono jednak dostępu tej działki do drogi publicznej, a przy tym omyłkowo przyjęto, że przyznana działka leży w sąsiedztwie gruntu skarżącej położonego przy ul. [...]. Zdaniem odwołującej się stan ten nie może skutkować uznaniem, że aktualnie nie można zmienić tej decyzji w trybie przepisu art. 155 k.p.a. tym bardziej, że w ocenie skarżącej obowiązkiem organu administracyjnego było ustalenie dostępu działki do drogi publicznej, i nie można uznać, że jest to rozszerzenie decyzji, a jedynie uzupełnienie o niezbędny wymagany przepisami element. Skarżąca ponadto podniosła, że nie odwoływała się od decyzji, gdyż w roku 1993 nie było problemów z dojazdem do tej działki, gdyż teren ten nie został wtedy podzielony na mniejsze działki. Działka ta w istniejącej obecnie sytuacji nie posiada żadnego dojazdu i w ten sposób został naruszony jej uzasadniony interes, a działka została pozbawiona znaczenia gospodarczego, dopiero bowiem wyznaczenie tej drogi pozwoli na jej zagospodarowanie. W dalszej części uzasadnienia skarżąca wskazała, iż wokół jej działki podziały zasobów Urzędu Miasta w Kostrzynie nad Odrą zostały dokonane w sprzeczności z przepisami prawa, gdyż takie podziały nie mogą pozbawiać innej działki dostępu do drogi publicznej, co nastąpiło w rzeczywistości na skutek tych działań. Skarżąca zarzuciła, iż organ administracyjny przy rozpatrywaniu sprawy nie zwrócił się z pytaniem do osób władających sąsiednimi działkami o wyrażenie ewentualnej zgody na ustalenie dojazdu do działki skarżącej, a nie można wykluczyć, że któraś z tych osób wyraziłaby na takie ustalenie zgodę. Jednocześnie H. U. podała, iż zgodnie z art. 93 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w G. [...], na podstawie art. 1, art. 2 ustawy z dnia 12 października 1994r. o samorządowych kolegiach odwoławczych ( Dz. U. z 2001 r., Nr 79, poz. 856, ze zmianami), art. 138 § 1 pkt. 1 oraz art. 155 k.p.a. utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy. W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ wskazał, że zgodnie z treścią art. 155 k.p.a. decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, lub przez organ wyższego stopnia, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony; przepis art. 154 § 2 stosuje się odpowiednio.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00