Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 sierpnia 2008 r., sygn. I SA/Wr 1499/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ludmiła Jajkiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Anetta Chołuj (sprawozdawca), Sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant Paulina Wódka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi B. i A. Ł. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy - po wznowieniu postępowania podatkowego - uchylenia decyzji dotyczącej zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1995 r. oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Przystępując do rozstrzygania przedmiotowej sprawy Sąd przyjął następujący stan faktyczny:

Pismem z dnia [...] r. (uzupełnionym pismem z dnia [...] r. oraz pismem z dnia [...] r.), B. i A. Ł. złożyli do Ministra Finansów wniosek z żądaniem wznowienia postępowania podatkowego zakończonego decyzją Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w G. z dnia [...] r. nr [...] w sprawie określenia podatnikom zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1995 r.(decyzja ta była przedmiotem rozpatrywania przez WSA, który wyrokiem z dnia z dnia 8.11.2004 r. sygn. akt I SA/Wr 3177/2000 oddalił skargę a następnie skarga kasacyjna złożona na ten wyrok przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w dniu 28.04.2006 r. została oddalona.

Wystąpili o wznowienie z uwagi na wystąpienie przesłanek wymienionych w art. 240 § 1 pkt 1, 4, 5 i 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - przywołanej dalej jako O.p. Równocześnie w w/w piśmie zwrócono się na podstawie art. 162 § 1 O.p. o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o wznowienie postępowania z przyczyn określonych w art. 240 § 1 pkt 4 O.p.

W uzasadnieniu złożonego wniosku podatnicy zarzucili, że postępowanie podatkowe oraz kontrolne zostało przeprowadzone w oparciu o niepełny i wybiórczo potraktowany materiał dowodowy, bowiem przed wszczęciem postępowania podatkowego dokumenty zostały przekazane przez Urząd Kontroli Skarbowej w L. Prokuratorowi, który nie przekazał ich do Urzędu Skarbowego w G. Podatnicy podnieśli również, że o wszczęciu postępowania podatkowego zostali zawiadomieni po upływie 5 miesięcy co zostało potraktowane przez organy podatkowe jako nieistotne. Zdaniem strony powyższe potwierdza, że nie posiadali dokumentów i nie mogli korzystać z przysługujących uprawnień określonych w ustawie - Ordynacja podatkowa, w tym też prawa do składania wniosków i dowodów. Ponadto w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9.11.1999 r. nr K 28/98, a także wcześniejszymi wyrokami NSA, księga podatkowa i protokół z jej badania nie mogą być dowodem w sprawie, gdyż wobec braku prawnego obowiązku jej prowadzenia była ona dokumentem nie mającym żadnego prawnego znaczenia w postępowaniu podatkowym. Podatnicy wskazali ponadto na fakt zaginięcia znacznej ilości dokumentów źródłowych przez urzędy państwowe, które nie były znane Urzędowi Skarbowemu w G. w trakcie prowadzonego postępowania podatkowego, co ma ich zdaniem istotny wpływ na jakość postępowania, a także jego wyniki i wydane na ich podstawie decyzje podatkowe. Wskazano ponadto na fakt prowadzenia kontroli na Policji, co uniemożliwiło czynne uczestniczenie w niej podatników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00