Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Kr 827/06

Sygn. akt I SA/Kr 827/06 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 10 stycznia 2008r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maria Zawadzka, Sędziowie: WSA Beata Cieloch, WSA Ewa Michna (spr), Protokolant: Iwona Sadowska Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2008r., sprawy ze skargi F. P., na decyzję Dyrektora Izby Celnej, z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym, I. Uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji. II. Zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego koszty postępowania w kwocie 429 zł ( czterysta dwadzieścia dziewięć złotych).

 

UZASADNIENIE

F. P. w dniu 29 czerwca 2005 r. złożył w Urzędzie Celnym deklarację uproszczoną wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego (AKC-U) marki Mercedes-Benz 200 CDI (pojemność silnika 2148 cm3, 2001 rok produkcji), nabytego w H., o nr nadwozia [...]. Wykazał w niej podatek akcyzowy należny z tytułu nabycia w/w pojazdu w kwocie 14.291,00 zł. Naczelnik Urzędu Celnego dokumentem nr [...] potwierdził zapłatę przedmiotowego podatku dnia 13 lipca 2005 r.

W dniu 2 grudnia 2005 r. F. P. złożył wniosek o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym, podnosząc sprzeczność przepisów prawa polskiego, na podstawie których organy celne pobierają podatek akcyzowy od samochodów nabytych wewnątrzwspólnotowo, z art. 90 ust. 1 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską ("TWE"), dotyczącym równego traktowania towarów z innych państw członkowskich pod względem podatkowym. Akcyzie nie podlegają bowiem transakcje kupna-sprzedaży samochodów używanych uprzednio zarejestrowanych w Polsce, a tymczasem podlegają jej produkty podobne, w rozumieniu prawa wspólnotowego, sprowadzane z innych państw członkowskich, co stanowi przejaw dyskryminacji podatkowej.

Naczelnik Urzędu Celnego decyzją z dnia [...] roku Nr [...] odmówił wnioskodawcy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym. Powołano się na konstytucyjną zasadę prymatu umów międzynarodowych i prawa stanowionego przez organizacje międzynarodowe wyłącznie nad ustawami, nie zaś przed Konstytucją, co znalazło potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego. Art. 217 Konstytucji RP przypisuje zaś nakładanie podatków i innych danin publicznych wyłącznie polskiemu ustawodawcy. Ponadto prawo wspólnotowe nie ingeruje w szerszym zakresie w prawo podatkowe państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej, z wyjątkiem podatku VAT i wybranych produktów akcyzowych. Art. 3 ust. 3 Dyrektywy Rady Nr 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 roku w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów podlegających podatkowi akcyzowemu, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania (Dz. U. UE L z dnia 23 marca 1992 r., Nr 76, poz. 1, ze zm.) pozostawia państwom członkowskim swobodę w nakładaniu podatków na tzw. wyroby niezharmonizowane, w tym właśnie samochody, pod warunkiem jednak, że podatki te nie spowodują zwiększenia formalności związanych z przekraczaniem granicy w handlu wewnątrzwspólnotowym. W innych państwach członkowskich praktykuje się zatem nakładanie podatków krajowych zgodnie z ich własnym interesem społeczno-ekonomicznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00