Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 sierpnia 2008 r., sygn. II SA/Kr 547/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Aldona Gąsecka-Duda Sędziowie: WSA Ewa Rynczak (spr.) AWSA Janusz Kasprzycki Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi A. Spółki z o.o. w W. na decyzję Wojewody z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie wykonania robót budowlanych skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [....] na podstawie art. 30 ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane (t. jedn. Dz. U. z 2006r. Nr 156 póz. 1118) oraz art. 104 k.p.a. Prezydent Miasta K. wniósł sprzeciw wobec zamiaru wykonania robót budowlanych przez [....] Sp. z o.o. z siedzibą w W. określonych jako zainstalowanie urządzenia reklamowego - konstrukcja reklamowa, dwutablicowa o wymiarach 12m x 4m na działce nr ......... jedn. ewid. ........w K. oraz nałożył obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę dla realizowania powyższych robót budowlanych.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w dniu .........2007r. wnioskodawca zgłosił zamiar wykonania w/w robót budowlanych.

Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 6 - pozwolenia na budowę nie wymaga "instalowanie tablic i urządzeń reklamowych z wyjątkiem usytuowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków w rozumieniu przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym". Z załączonych do wniosku dokumentów - opisu i rysunków wynika, iż zgłaszane urządzenie reklamowe o wysokości 16,00m będzie składało się z dwóch tablic reklamowych o wymiarach 12,00mx4,00m każda, usytuowanych do siebie pod kątem 30° zamocowanych za pomocą rusztu i tężników śrubowych do słupowej konstrukcji wsporczej. Konstrukcję tą projektuje się jako zakotwioną w fundamencie w postaci stopy żelbetowej o wymiarach 3,8mx5,6mx1,2m na głębokości 1,5m. Realizacja inwestycji o tak znacznych wymiarach i dużej różnorodności wykonania robót budowlanych bez odpowiedniego przygotowania i nadzoru może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia. W/w urządzenie reklamowe winno zostać zaprojektowane i wykonane zgodnie z wiedzą i sztuką budowlaną, w oparciu o Polskie Normy i przepisy; na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego wykonanego przez osobę uprawnioną, m.in. uwzględniającego dla konkretnej lokalizacji parcie wiatru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00