Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 1 kwietnia 2008 r., sygn. II SA/Bd 49/08
Dnia 1 kwietnia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędziowie: sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) sędzia WSA Wojciech Jarzembski Protokolant: Krzysztof Cisewski po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 1 kwietnia 2008 roku sprawy ze skargi A. G. na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] w T. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zmiany formy studiów z niestacjonarnych na studia stacjonarne 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dziekana Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu [...] w T. z dnia [...] r., 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza na rzecz skarżącej od Rektora [...] w T. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] r. Rektor Uniwersytetu [...] w T. utrzymał w mocy decyzję odmowną Dziekana Wydziału Farmaceutycznego z dnia [...] r. w sprawie przeniesienia studentki A. G. ze studiów niestacjonarnych na studia stacjonarne w roku akademickim 2006/2007.
Na skutek złożonej przez A. G. skargi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 27 czerwca 2007 r. (sygn. akt II SA/Bd 344/07) uchylił decyzje obu orzekających w sprawie organów administracji z uwagi na istotne naruszenie przepisów postępowania, tj. art. 107 § 1 i 3 K.p.a., mogącym mieć wpływ na wynik sprawy wobec zupełnego braku uzasadnienia decyzji Dziekana oraz ograniczenie uzasadnienia decyzji Rektora do stwierdzenia, że decyzja Dziekana jest zgodna z prawem.
Orzekając ponownie, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu [...] w T. decyzją z dnia [...] r. nie wyraził zgody na przeniesienie studentki A. G. ze studiów niestacjonarnych na kierunku farmacja na studia stacjonarne na kierunku farmacja, uzasadniając, że zgodnie z § 20 regulaminu studiów, dziekan może odmówić przeniesienia, jeżeli względy organizacyjne na to nie pozwalają. Uszczegóławiając organ wskazał, iż zmiana trybu studiów z niestacjonarnych na stacjonarne możliwa jest po spełnieniu warunków rekrutacyjnych, co pozwala na uzyskanie finansowania studiów poprzez dotację z Ministerstwa Zdrowia; w przeciwnym zaś razie koszty kształcenia obciążają uczelnię, w związku z czym podjęto odmowną decyzję. Dodatkowo podniesiono, że podjęcie decyzji nastąpiło również w oparciu o uchwałę Senatu [...] w T. nr 47 z dnia 27 czerwca 2006 r. w sprawie zasad pobierania opłat za świadczone usługi dydaktyczne oraz trybu i warunków zwalniania z tych opłat (bez publikatora).