Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. VII SA/Wa 1786/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Leszek Kamiński, , Asesor WSA Jolanta Augustyniak - Pęczkowska, Asesor WSA Dariusz Turek (spr.), Protokolant Agnieszka Ciszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2007r. sprawy ze skargi O. Sp. z o.o. w B. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2007 r. znak [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na O. Sp. z o.o. w B. kwotę 200 zł (dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2007 r. Wojewoda [...] odmówił stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji nr [...] Prezydenta Miasta B. z dnia [...] lipca 2003 r., zmieniającej decyzję własną nr [...] z dnia [...] maja 2002 r., zmienioną decyzją nr [...] z dnia [...] marca 2003 r. w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego na terenie działki nr [...] przy ul. [...] w B.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji stwierdził, iż w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nieważności oceniana jest sama decyzja, a nie wadliwość postępowania poprzedzającego jej wydanie. Organ administracji wszczyna bowiem postępowanie w nowej sprawie, w której nie orzeka co do istoty sprawy rozstrzygniętej w drodze decyzji, lecz jako organ kasacyjny. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji nie można powoływać się na podstawy wznowienia postępowania. Nie jest też dopuszczalne przyjęcie, że którakolwiek z podstaw wznowienia postępowania mogłaby stanowić zarazem jedną z przesłanek stwierdzenia nieważności decyzji.

Pozbawienie strony przez organ udziału w postępowaniu administracyjnym, co podnosiła wnioskująca o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydenta Miasta B. Wspólnota Mieszkaniowa przy ulicy [...] w B., daje podstawę tej stronie do żądania wznowienia postępowania na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 Kpa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00