Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 grudnia 2007 r., sygn. VI SAB/Wa 38/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędziowie Asesor WSA Piotr Borowiecki (spr.) Sędzia WSA Maria Jagielska Protokolant Marcin Just po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi P. sp. j. z siedzibą w J. na bezczynność Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej w przedmiocie udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy SUPER NEW GLUE nr Z-256921 1. zobowiązuje Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej do podjęcia rozstrzygnięcia w przedmiocie wniosku P. sp. j. z siedzibą w J. o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy SUPER NEW GLUE, Z-256921 w terminie sześćdziesięciu dni od daty doręczenia wyroku; 2. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz P. sp. j. z siedzibą w J. kwotę 717 zł (siedemset siedemnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 30 października 2002 r. skarżąca spółka P. sp.j. z siedzibą w J. złożyła do Urzędu Patentowego RP wniosek o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny SUPER NEW GLUE dla oznaczania towarów w klasie 01 (kleje inne niż do papieru lub do użytku domowego; silikony; żywice epoksydowe w stanie surowym) i klasie 16 (kleje do papieru lub do użytku domowego i ich opakowania).

Przedmiotowe zgłoszenie z dnia 30 października 2002 r. otrzymało numer Z-256921.

Pismem z dnia 7 listopada 2005 r. Urząd Patentowy RP poinformował skarżącą spółkę, iż postępowanie w sprawie znaku towarowego SUPER NEW GLUE zgłoszonego dnia 30 października 2002 r. będzie kontynuowane po zakończeniu postępowania w sprawie znaku towarowego SUPER GLUE R-105379 i R-106644 dla towarów tego samego rodzaju.

Pismem z dnia 19 czerwca 2007 r. skarżąca spółka - działając na podstawie przepisu art. 52 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) - wystosowała do Urzędu Patentowego RP wezwanie do usunięcia naruszenia prawa w postaci bezczynności tego organu w przedmiocie rozpatrzenia sprawy i wydania decyzji odnośnie udzielenia prawa ochronnego na zgłoszony znak towarowy słowno-graficzny SUPER NEW GLUE, nr Z-256921. W uzasadnieniu strona wskazała, iż od daty zgłoszenia do chwili obecnej, tj. przez okres ponad czterech i pół roku, Urząd Patentowy RP nie podjął żadnych działań w celu rozpatrzenia w/w podania o udzielenie prawa ochronnego. Strona wskazała, iż stan bezczynności i przewlekłości organu wywodzi z porównania zwykłego czasu rozpatrywania zgłoszenia znaku towarowego przez Urząd Patentowy RP, który obecnie nie przekracza trzech lat od daty zgłoszenia znaku do daty wydania decyzji, do czasu oczekiwania przez stronę, a więc do okresu ponad czterech i pół roku. Skarżąca spółka wskazała przykłady spraw, w których czas rozpatrywania przez Urząd podań o rejestrację znaków towarowych w podobnych okolicznościach faktycznych wynosił maksimum trzy lata. W tej sytuacji skarżąca uznała, iż nierozpatrzenie przez Urząd Patentowy RP jej zgłoszenia z dnia 30 października 2002 r. jest stanem odbiegającym od normy zwykłego procesowania przez organ w podobnych stanach faktycznych, co - zdaniem skarżącej - stanowi naruszenie art. 35 § 1 k.p.a. w zw. z art. 252 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm. - dalej także p.w.p.). Zdaniem skarżącej wspomniany przepis k.p.a. nie koliduje z treścią art. 253 ust. 1 p.w.p. odnoszącego się do terminów załatwiania spraw wymienionych w k.p.a. Zdaniem skarżącej okres ponad półtora roku odbiegający od przeciętnych okresów rozpatrywania podobnych spraw, stanowi ewidentnie o zbędnej zwłoce a w konsekwencji o bezczynności Urzędu Patentowego RP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00