Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 kwietnia 2010 r., sygn. VI SA/Wa 327/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Henryka Lewandowska - Kuraszkiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Zdzisław Romanowski Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi E. R. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2008 r.; 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r., nr [...] Urząd Patentowy RP, po ponownym rozpatrzeniu sprawy dotyczącej wynalazku pt. "Urządzenie do pomiaru i regulacji indywidualnego zużycia płynnego lub gazowego nośnika energii cieplnej", nr zgłoszenia [...], zgłoszonego do ochrony w dniu [...] listopada 2001 r. przez skarżącego E. R.- utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] listopada 2008 r. o odmowie udzielenia patentu na w/w wynalazek. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia powołał art. 24, art. 26, art. 33 i art. 245 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm., dalej jako: "p.w.p.").

Decyzję wydano na podstawie następujących ustaleń:

W dniu [...] listopada 2001 r. E. R. zgłosił do ochrony wynalazek o tytule "Urządzenie do pomiaru i regulacji indywidualnego zużycia płynnego lub gazowego nośnika energii cieplnej".

Jednocześnie oświadczył, iż chce skorzystać z uprzedniego pierwszeństwa ze zgłoszenia przedmiotowego wynalazku w Republice Federalnej Niemiec - zgłoszenie Nr [...].

Postanowieniem z dnia [...] września 2003 r., znak [...] Urząd Patentowy RP odmówił przyznania zgłoszeniu w/w wynalazku uprzedniego pierwszeństwa ze zgłoszenia dokonanego w dniu [...] listopada 2000 r. w Niemczech. Jako podstawę rozstrzygnięcia powołał art. 14 i 35 p.w.p. oraz § 5 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 września 2001 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych (Dz. U. Nr 102, poz. 1119 z późn. zm., dalej jako: "rozporządzenie"). Według powołanych przepisów zgłaszający w oświadczeniu powinien był wskazać co najmniej datę i kraj dokonania pierwszego zgłoszenia. Warunkiem przysługiwania pierwszeństwa do uzyskania patentu w Polsce jest prawidłowe zgłoszenie wynalazku w Urzędzie Patentowym RP przed upływem 12 miesięcy od daty pierwszego zgłoszenia. Zgłaszający zaś we wniosku z dnia [...] listopada 2001 r. nie wskazał daty zgłoszenia wynalazku w Niemczech. Uzupełnienie oświadczenia przez zgłaszającego po dniu [...] listopada 2001 r. spowodowało jednak niemożność późniejszego zastrzeżenia pierwszeństwa. Postanowienie stało się ostateczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00