Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Lu 693/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom, Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Protokolant Referent stażysta Julia Polak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi Prezydenta Miasta na decyzję Wojewody z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie uchylenie decyzji dotyczącej umorzenia postępowania w sprawie zwrotu nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Wojewody na rzecz Prezydenta Miasta kwotę 200 (dwieście) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] (IGM.[...]) Starosta po rozpatrzeniu wniosku A. K. i E. K. o zwrot nieruchomości - działki oznaczonej numerem ewidencyjnym [...] o pow. 1347 m2 położonej w L. przy ul. A. będącej własnością Gminy - umorzył postępowanie.

Organ ten wskazał, że przedmiotowa nieruchomość została sprzedana Skarbowi Państwa aktem notarialnym z dnia [...] 1987 r. (Rep. A Nr [...]) przez A. K. i E. K. na cele budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego. Nabycia nieruchomości dokonano na wniosek właścicielki A. K., która zwróciła się z wnioskiem o nabycie przedmiotowej nieruchomości pod zasób gruntów. W związku z tym decyzji Kierownika Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego z dnia [...]1987 r. orzekającej o nabyciu na podstawie art. 13 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości przedmiotowej działki na cele budownictwa mieszkaniowego - wielorodzinnego (osiedle "[...]") nie można traktować jako decyzji wywłaszczeniowej.

W ocenie organu I instancji w rozpatrywanej sprawie nie doszło zatem do wywłaszczenia, gdyż nabycie prawa własności nieruchomości nastąpiło w drodze umowy na wniosek właściciela. W związku z tym zawarta umowa cywilno-prawna nie może być traktowana jako wskazująca nabycie na podstawie ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości, o której jest mowa w art. 216 obecnie obowiązującej ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, gdyż została poprzedzona wnioskiem właściciela. Organ wskazał, że instytucję wywłaszczenia zawsze należy wiązać z przymusowym odjęciem praw, których nie można uzyskać w drodze umowy. W związku z powyższym organ uznając, iż stronie nie przysługuje roszczenie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości, umorzył na podstawie art. 105 § 1 K.p.a. postępowanie jako bezprzedmiotowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00