Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Kr 1539/06

 

Sygn. akt I SA/Kr 1539/06 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 21 grudnia 2007 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Beata Cieloch, Asesor: WSA Maja Chodacka, Asesor: WSA Jarosław Wiśniewski (spr.), Protokolant: Małgorzata Celińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2007r., sprawy ze skarg R. T., na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień, październik, listopad, grudzień 2003 r., - skargi oddala

Uzasadnienie

Zaskarżonymi decyzjami z dnia [...] nr [....]do nr [...]Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu kontroli Skarbowej z dnia[...] nr [...]do nr [...]w sprawie określenia R.T. zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące wrzesień , październik, listopad i grudzień 2003 r.

Podstawą ww. decyzji było zakwestionowane podatku naliczonego w oparciu o faktury wystawione przez firmę "M." M.S., które zdaniem organów nie odzwierciedlają rzeczywistej sprzedaży .

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art.19 ust. l ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz.50 ze zm.), podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Z treści art.19 ust.2 w/w ustawy wynika, iż podatek naliczony podlegający odliczeniu winien wynikać z faktur VAT (dokumentów celnych) stwierdzających nabycie towarów i usług. Oznacza to, że w przypadku gdy faktura dokumentuje transakcję, która w rzeczywistości nie miała miejsca pomiędzy wymienionymi w niej podmiotami, to odbiorcy takiej faktury nie przysługuje uprawnienie do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w niej wykazany (por. wyrok NSA z dnia 27.04.2000 r. sygn. akt I SA/Łd237/98).

Organ podatkowy nadmienił, iż zasadę tę doprecyzowano w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 27 poz.268 ze zm.), gdzie w § 48 ust. 4 pkt5 lit.a, ustawodawca jednoznacznie unormował, że wystawienie faktury stwierdzającej czynności, które nie zostały dokonane, nie daje podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00