Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Kr 1539/06
Sygn. akt I SA/Kr 1539/06 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 21 grudnia 2007 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Beata Cieloch, Asesor: WSA Maja Chodacka, Asesor: WSA Jarosław Wiśniewski (spr.), Protokolant: Małgorzata Celińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2007r., sprawy ze skarg R. T., na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień, październik, listopad, grudzień 2003 r., - skargi oddala
Uzasadnienie
Zaskarżonymi decyzjami z dnia [...] nr [....]do nr [...]Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu kontroli Skarbowej z dnia[...] nr [...]do nr [...]w sprawie określenia R.T. zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące wrzesień , październik, listopad i grudzień 2003 r.
Podstawą ww. decyzji było zakwestionowane podatku naliczonego w oparciu o faktury wystawione przez firmę "M." M.S., które zdaniem organów nie odzwierciedlają rzeczywistej sprzedaży .
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art.19 ust. l ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz.50 ze zm.), podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Z treści art.19 ust.2 w/w ustawy wynika, iż podatek naliczony podlegający odliczeniu winien wynikać z faktur VAT (dokumentów celnych) stwierdzających nabycie towarów i usług. Oznacza to, że w przypadku gdy faktura dokumentuje transakcję, która w rzeczywistości nie miała miejsca pomiędzy wymienionymi w niej podmiotami, to odbiorcy takiej faktury nie przysługuje uprawnienie do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w niej wykazany (por. wyrok NSA z dnia 27.04.2000 r. sygn. akt I SA/Łd237/98).
Organ podatkowy nadmienił, iż zasadę tę doprecyzowano w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 27 poz.268 ze zm.), gdzie w § 48 ust. 4 pkt5 lit.a, ustawodawca jednoznacznie unormował, że wystawienie faktury stwierdzającej czynności, które nie zostały dokonane, nie daje podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right