Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Kr 754/06

 

Sygn. akt I SA/Kr 754/06 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 14 grudnia 2007r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Urszula Zięba, Sędzia: WSA Bogusław Wolas (spr), Asesor: WSA Jarosław Wiśniewski, Protokolant: Bożena Wąsik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2007r., spraw ze skarg J. T., na postanowienia Prezydenta Miasta, z dnia [...] nr [...], w przedmiocie umorzenia i rozłożenia na raty zaległości z tytułu karty podatkowej, z dnia [...] nr [...], w przedmiocie umorzenia zaległości z tytułu karty podatkowej, oraz na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia [...] nr [...], w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w zryczałtowanym podatku dochodowym, - skargi oddala

Uzasadnienie

J. T. w dniu 24 stycznia 2005 r. złożył wniosek o rozłożenie na 24 miesięczne raty zaległości podatkowych za 2004 rok z tytułu podatku dochodowego opłacanego w formie karty podatkowej w wysokości 2 325,40 zł - podatek i 147,10 zł - odsetki. Jednocześnie złożył wniosek o umorzenie lub częściowe umorzenie powyższej zaległości. Prośbę umotywował trudną sytuacją finansową spowodowaną małą ilością zleceń i niskimi dochodami uzyskiwanymi w minionym okresie.

W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego, Prezydent Miasta w dniu [...] wydał postanowienie nr [...], którym nie wyraził zgody na umorzenie ani częściowe umorzenie zaległości, wyraził natomiast zgodę na spłatę zaległości w 12 miesięcznych ratach.

W uzasadnieniu podkreślono, że z informacji przedłożonych do protokołu wynika, że zobowiązany utrzymuje się z dochodu uzyskiwanego z prowadzonej działalności gospodarczej. Prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe. Oprócz kosztów utrzymania mieszkania skarżący spłaca pożyczkę i płaci alimenty na syna. Posiada też zadłużenie w spłacie czynszu za użytkowanie lokalu mieszkalnego oraz z tytułu niezapłaconych rachunków telefonicznych. Powołując się na art. 67 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 z późn. zm., dalej określanej skrótem "O.p.") Prezydent Miasta podał, że o ważnym interesie podatnika można mówić, gdy nie może on uregulować należnego podatku z powodu zdarzenia losowego (np. powódź, pożar, kradzież, utrata majątku). Natomiast przez ważny interes publiczny można rozumieć pewną potrzebę dobra-ogółu, którego zaspokojenie służy zbiorowości lokalnej. W niniejszym przypadku nie dopatrzono się okoliczności, które można by uznać za ważny interes podatnika pozwalający na umorzenie, częściowe umorzenie zaległości lub odsetek. Organ podatkowy nie zanegował trudnej sytuacji finansowej wnioskodawcy, jednak wskazał, że zaległości dotyczą okresu kiedy zobowiązany prowadził działalność gospodarczą i winien był choćby w części regulować zobowiązania. Każdy prowadzący działalność gospodarczą prowadzi ją bowiem na własne ryzyko i winien dbać o to, aby jej formy były przede wszystkim dla podatnika korzystne. Z uwagi jednak na ważny interes zobowiązanego wyrażono zgodę na spłatę zadłużenia w ratach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00