Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 listopada 2007 r., sygn. II SA/Kr 807/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Piotr Głowacki Sędziowie WSA Krystyna Daniel (spr.) WSA Renata Czeluśniak Protokolant: Anna Fugiel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2007 r. sprawy ze skargi M.K. i I.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [....] skargę oddala.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta K. decyzją z [....] na podstawie art. 155 w zw. z art. 154 § 2 kpa oraz art. 1 ust. 1, art. 3 ust. 1 pkt. 2, art. 4, art. 9 pkt. 1 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (Dz. U. Nr 175, póz. 1459) oraz upoważnienia nr .......Prezydenta Miasta K. z dnia 21 października 2005 r., odmówił zmiany decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [....] w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej objętej KW nr........, oznaczonej jako działka ewd. Nr ....... w prawo własności na rzecz M.K. i I.K. w części dotyczącej opłaty należnej za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności.

Prezydent Miasta K. w uzasadnieniu swojej decyzji podał, że w dniu .......1998 r. M.K. i I.K. wystąpili z wnioskiem o przekształcenie w prawo własności prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oznaczonej jako działka nr......, obręb ....., jednostka ewidencyjna N. Decyzją z dnia [.....] Prezydent Miasta K. orzekł o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości na rzecz wnioskodawców. Ze względu na fakt, iż wnioskodawcy uiścili opłatę roczną za użytkowanie wieczyste za okres od .... października 1984 r. do .... października 1999 r., opłatę za przekształcenie określono zgodnie z treścią art. 5a, w brzmieniu obowiązującym w dniu wydania decyzji. Przepis ten, uznany wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 12 kwietnia 2000 roku za niezgodny z Konstytucją, wprowadzał wyjątek od zasad ustalania tej opłaty, przedstawionych w art. 5 ustawy. Stanowił on mianowicie, iż ratę roczną opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dla osób, które wniosły jednorazową opłatę za część użytkowania wieczystego na podstawie odrębnych przepisów, w przypadku wystąpienia niedopłaty, ustala się w wysokości odpowiadającej opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, na dzień wydania decyzji w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, ustalonej na podstawie przepisów

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00