Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 13 listopada 2007 r., sygn. I SA/Go 922/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędziowie Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Asesor WSA Anna Juszczyk - Wiśniewska (spr.) Protokolant Referent Marta Surmacz - Buszkiewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2007 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. na decyzje Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...], z dnia [...] r. nr [...], z dnia [...] r. nr [...], z dnia [...] r. nr [...]. w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżone decyzje, 2. określa, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane, 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej Spółki kwotę 5150 zł (pięć tysięcy sto pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Celnej decyzjami z [...] grudnia 2003 roku nr [...]; z [...] kwietnia 2004roku nr [...]; z [...] maja 2004roku nr [...]. oraz z [...] maja 2004 roku nr [...]. utrzymał w mocy decyzje organu I instancji ustalające spółce zobowiązanie w podatku od towarów i usług z tytułu importu samochodów osobowych marki "R", przy czym w przypadku decyzji z dnia [...] maja 2004 roku i [...] maja 2004roku uchylił je w części dotyczącej odsetek od podatku.

Z motywów uzasadnienia wynika, że Dyrektor Izby Celnej przyjął na podstawie przeprowadzonego postępowania celnego w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, że w sprawie ponad wszelką wątpliwość zostało wykazane, iż przedmiotem importu były samochody osobowo-towarowe, wobec czego zasadne było wydanie decyzji o zobowiązaniu podatkowym w podatku od towarów i usług .

Organ odwoławczy wskazał, że charakter importowanych przez skarżącą spółkę samochodów został bezsprzecznie stwierdzony w prawomocnych decyzjach Prezesa Głównego Urzędu Ceł.

Dyrektor Izby Celnej zauważył, że decyzje w analogicznych sprawach, dotyczące importu przez skarżącą spółkę samochodów marki ""R"", zostały poddane również kontroli Naczelnego Sądu Administracyjnego, który nie zakwestionował prawidłowości kwalifikacji importowanych samochodów. Według NSA kryterium decydującym o zaliczeniu pojazdu samochodowego jako pojazdu do transportu towarowego jest jego przeznaczenie. Odnosząc się w swoich orzeczeniach do badań homologacyjnych, NSA podniósł, iż opisany w nich pojazd samochodowy, taki jak będący przedmiotem odprawy celnej w niniejszej sprawie, był przeznaczony do przewozu 5 osób, posiadał 5 pasów bezpieczeństwa - jego przeznaczeniem był więc zasadniczo przewóz osób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00