Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 15 listopada 2007 r., sygn. II SA/Bk 577/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie sędzia NSA Stanisław Prutis (spr.),, sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 08 listopada 2007 r. sprawy ze skargi INSTAL B. S.A. w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] maja 2007 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy terenu 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą jej wydanie decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] marca 2007 r., nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz strony skarżącej - INSTAL B. S.A. w B. kwotę 757 (słownie: siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] maja 2007r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] marca 2007r. znak: [...] na podstawie której odmówiono wnioskodawcy "[...]" B. S.A. ustalenia warunków zabudowy inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych V-IX kondygnacyjnych z zespołem parkingów podziemnych oraz miejscami postojowymi naziemnymi i lokalami handlowo- usługowymi wbudowanymi na działkach nr geod.[...,...] położonych przy ul. M., S. i T. wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zjazdami z ulic M., S. i T.

U podstaw tego rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia:

Wnioskodawca "[...]" B. S.A. wystąpił do Prezydenta Miasta B. z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla w/w inwestycji.

Organ I instancji wydał decyzję odmawiającą ustalenia warunków zabudowy. W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że w odniesieniu do wnioskowanego zamierzenia inwestycyjnego nie można określić warunków zabudowy ze względu na niespełnienie łącznie wymogów zawartych w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących wnioskowanej zabudowy wielorodzinnej oraz dostępności z tej samej drogi publicznej. Organ I instancji podkreślił, że bezpośrednie sąsiedztwo planowanej inwestycji stanowią działki o funkcji składowo - magazynowo - handlowej i produkcyjnej, położone pomiędzy ulicami O., S., T. i S. Organ I instancji podzielił analizowany obszar na trzy obszary urbanistyczne, które nie łączą się ze sobą bowiem oddzielone są od siebie 100 metrowym pasem linii energetycznych wysokich napięć z dużą stacją przekaźnikową, terenem kolejowym z usytuowaną bocznicą kolejową oraz ulicami przenoszącymi zwiększony ruch samochodów ciężarowych. Organ jednoznacznie stwierdził, że teren inwestycji wskazany we wniosku wchodzi w skład III obszaru urbanistycznego, stanowiącego "zespół składowo przemysłowy" z funkcjonującymi zakładami produkcyjnymi, hurtowniami, firmami usługowymi, handlowymi, zaopatrywanymi ciężkimi pojazdami samochodowymi typu TIR. W uzasadnieniu decyzji podkreślono również, że teren wskazany przez inwestora, zgodnie z ewidencją gruntów stanowi tereny przemysłowe. Końcowo organ nadmienił, że wyniki urbanistyczne zawarte w niniejszej decyzji zostały potwierdzone stanowiskiem Miejskiej Komisji Urbanistyczno Architektonicznej, która na posiedzeniu w dniu [...] lutego 2007r. zaopiniowała negatywnie lokalizację zabudowy mieszkaniowej pomiędzy ulicami S., T. i M.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00